Lotyšský pár so zástavami svojej krajiny a únie na tvári na galakoncerte "Sme v Európe" v Rige. FOTO - ČTK/AP
Ani predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, ktorý v sobotu v popoludňajších hodinách navštívil mesto so 140.000 obyvateľmi, si nevedel vysvetliť, na základe čoho Írsko priradilo "svoju dvojku" práve Slovensku.
Pre nás bolo toto spojenie každopádne výhodné. Mesto ležiace v najjužnejšom a zároveň najväčšom grófstve Írska s rovnomenným názvom často označujú za Benátky Írska, pretože jeho centrum stojí na ostrove medzi dvoma ramenami rieky Lee. Každého návštevníka v prvom rade ohromí veľký počet mostov, ktorých sa tu dá napočítať celkovo 25.
Cork sa od ostatných írskych miest líši svojím priateľskejším, uvoľnenejším a sebavedomejším životným štýlom.
A ním žilo aj v sobotu, keď na jeho uliciach viali slovenské zástavy, na hlavnej ulici Patrick Street stáli stánky prezentujúce Slovensko a z hlavného pódia sa ozýval spev Mishe a zvuky slovenského folklóru v podaní košického detského folklórneho súboru Železiarik. Obyvatelia mesta nie príliš oplývajúci znalosťami o nových krajinách EÚ prejavovali o Slovensko čulý záujem.
"Viem, že Slovensko je krásna krajina na prežitie dovolenky. Moji priatelia tam chodia chytať ryby. A tiež viem, že ste dnes vstúpili do EÚ, tak gratulujem," uviedla zhovorčivá Giana Fergusonová, pričom ako väčšina pomerne zhovorčivých, ale zato veľmi srdečných Írov zdôraznila, že by sme mali takto oslavovať každý týždeň.
"Srdečne vás všetkých pozývam do Corku, aby sme oslávili našu rozmanitosť," uviedol v pozvaní primátor mesta Colm Burke. Keď sa nad tým človek zamyslí, príde k záveru, že možno práve o to šlo írskym organizátorom. Cork so Slovenskom totiž priam dokonale naplnili motto EÚ - Zjednotení v rozmanitosti.