Na snímke zľava: britský premiér Tony Blair, švédsky premiér Goran Persson, fínsky premiér Matti Vanhanen, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, slovinský premiér Anton Rop, portugalský premiér José Manuel Durao a poľský premiér Leszek Miller držia v rukách zložené zástavy svojich krajín pred slávnostným vztýčením vlajok počas osláv rozšírenia Európskej únie v Dubline. FOTO - TASR/AFP
DUBLIN - Za ohromujúceho rachotu delobuchov a pod spŕškou svetlíc žiariacich na oblohe oslávili v noci na nedeľu metropoly aj ďalšie mestá v desiatich krajinách strednej a východnej Európy svoj vstup do Európskej únie. K 15 štátom spoločenstva sa úderom polnoci pripojili Česko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Malta a Cyprus.
Oficiálne oslavy vyvrcholili v Dubline - metropole Írska, ktorá v tomto polroku únii predsedá. Za prítomnosti predstaviteľov členských krajín boli v Dubline vztýčené zástavy teraz už 25 členov únie. Na dvadsiaty šiesty stožiar zároveň za zvukov úniovej hymny, Beethovenovej Ódy na radosť, vystúpila zástava EÚ.
"Nikdy nesmieme zabudnúť, že sme z vojny vybudovali mier. Z nenávisti sme vytvorili úctu. Z rozkolu sme stvorili úniu. Z diktatúry a útlaku sme stvorili živú a zdravú demokraciu. Z biedy sme stvorili blahobyt. Rozšírenie je najlepším dôkazom úspešnosti EÚ," vyhlásil na slávnostnej ceremónii írsky premiér Bertie Ahern.
Okrem stredomorských ostrovných štátov - Malty a Cypru sa novými členmi EÚ, v ktorej teraz žije 450 miliónov ľudí, stali krajiny bývalého komunistického bloku. Mnohí z ich obyvateľov vnímajú rozšírenie ako definitívne prekonanie nedemokratickej minulosti.
Už v piatok o 23.00 stredoeurópskeho času kulminovali oslavy v Pobaltí a na Cypre, kde vďaka časovému posunu polnoc nastala skôr ako v ostatných vstupujúcich krajinách. V atmosfére pripomínajúcej príchod Nového roka desaťtisíce ľudí v pobaltských mestách tancovali, spievali, popíjali a sledovali maratón hudobných koncertov.
V najmenšom z nových štátov EÚ - na Malte - sledovalo 100 000 ľudí, teda približne štvrtina ostrovanov asi na najimpozantnejší ohňostroj večera. Len Litovčania predbehli Maltu nápadom rozsvietiť čo najviac svetiel, aby sa mohli pri pohľade z vesmíru prezentovať ako najsvetlejší štát celej únie.
Iba na Cypre malo rozšírenie horkú príchuť. Oslavovalo sa totiž len v južnej gréckej časti ostrova, zatiaľ čo v severnej tureckej, ktorej bol vstup do únie odoprený, panovalo ticho.
Odpočítavanie ako pred silvestrovskou polnocou zažilo tiež plné Parížske námestie v Berlíne. Námestie patrilo hudobníkom z novopečených členských krajín. Tesne pred polnocou námestie tlieskalo, tancovalo, mávalo a dupalo podľa rytmu moravských ľudoviek.
Popri oslavách nechýbali protestné akcie. V lotyšskej Rige napríklad niekoľko tisíc etnických Rusov žiadalo lepšiu ochranu svojich práv.
Výroky o rozšírení Európskej únie:
Írska prezidentka Mary McAleeseová : "Patríme k najšťastnejšej európskej generácii, pretože sme svedkami uskutočňovania budúcnosti, o ktorej zakladatelia snívali. Nie sme len svedkami a divákmi, ale sme povolaní byť tvorcami, budovateľmi a inšpirátormi."
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder : "Rozorvané srdce Európy je dnes zasa celistvé."
Poľský exprezident Lech Walesa : "Bojovali sme za to, aby naša krajina získala všetko, čo stratila pre komunizmus a Sovietov. Teraz sa náš boj skončil."
Český premiér Vladimír Špidla : "Európa pred Európskou úniou nebola pekným miestom na žitie."
Poslanec francúzskeho vládneho Zväzu pre ľudové hnutie Jacques Myard : "Rozšírená Európa je odsúdená na krach, pretože ide o proces, ktorým má byť z Európy vytvorený jeden blok, celkom rigidná Európa-kibuc, Európa-kolchoz."
Poslanec Európskeho parlamentu za rakúskych Zelených Johannes Voggenhuber : "Milostný príbeh sa končí svadbou a potom sa začne celkom neromantický normálny spoločný život v Európe."
Šéf rakúskej vládnej strany Slobodných Herbert Haupt : "Brusel sa vypracoval v molocha, pred ktorým sme my Slobodní vždy varovali."
Chorvátsky prezident Stipe Mesič : "Európska únia dorazila k našim hraniciam. Dúfame, že čas, ktorý strávime v predizbe únie, bude možno čo najkratší." (čtk)