Londýn 1. mája (TASR) - Rozšírenie Európskej únie o desať členov je najväčšie v jej dejinách. Niektorí diplomati a experti v tejto súvislosti pripomínajú, že únia sa na rozšírenie zle pripravila.
Dnešným dňom sa počet členov EÚ takmer zdvojnásobili, z 15 na 25, celková rozloha únie sa zväčšila asi o tretinu a počet obyvateľov stúpol o štvrtinu. Európska únia sa stala najväčším ekonomickým blokom na svete, a preto jej podľa expertov hrozí, že rast "skokom" ju ochromí, že nebude schopná sa včas rozhodovať. Okrem toho jej vraj uškodí ekonomická nerovnosť medzi starými a novými členmi. Únii navyše chýba jednotná vízia a jej čelní predstavitelia nevedia, kam ju majú viesť, cituje skeptikov na svojej internetovej stránke britská rozhlasová a televízna stanica BBC.
"Európska únie postupuje chaoticky, chýba jej vízia, vedenie a podľa všetkého nebude mať ani žiadnu ústavu," zhrnul obavy skeptikov fínsky veľvyslanec v Británii Pertti Salolainen, ktorý vyjednával svojho času vstup Fínska do EÚ.
Riaditeľ nezávislého politologického centra - The European Policy Centre, John Palmer, si však nemyslí, že situácia v únii je chaotická, i keď chápe, prečo majú niektorí ľudia taký dojem.
"Únia prekonala naraz dve revolučné zmeny: po prvé sa rozrástla, a to o veľa členov, a po druhé, tempo, akým EÚ preberala zodpovednosť za najrôznejšie oblasti, bolo tiež veľmi rýchle."
Podľa Palmera sa zabudlo na to, že oba tieto kroky treba navzájom spojiť, aby bolo možné rozhodovať rýchlo a efektívne, a predovšetkým zaistiť, aby sa všetky ambiciózne plány podriaďovali demokratickej kultúre. "Mnohé otázky ostali bez odpovede, ale tvrdiť o únii, že v nej vládne chaos, je prehnané," dodáva Palmer.
Jedinou zárukou, že Brusel rozšírenie neochromí, môže byť len ochota členských štátov nájsť spoločnú cestu, a tu si nemožno vynútiť za každú cenu.
Kritici tiež pripomínajú, že staré a nové krajiny bude dlho rozdeľovať ekonomická priepasť. Je preto v záujme oboch strán, aby sa ekonomická medzera preklenula čo najrýchlejšie.