Rím 30. apríla (TASR) Za vrcholné dielo politiky označil dnes predseda Európskej komisie Romano Prodi rozšírenie Európskej únie o desať nových štátov vrátane Slovenska.
Podľa mňa je rozšírenie EÚ vrcholným dielom politiky únie. Naši noví spoluobčania od Tallinnu po Valettu boli schopní vybudovať novú trhovú ekonomiku aj otvorenú a demokratickú spoločnosť. Všetky nové členské štáty únie si zaslúžia náš potlesk a náš obdiv, vyhlásil Romano Prodi v Terste v severovýchodnom Taliansku.
Predseda EK zdôraznil, že aj keď ide o najväčšie rozšírenie v dejinách únie počtom pristupujúcich štátov, je len jednou etapou z procesu, ktorý sa v budúcnosti bude týkať aj ďalších štátov. Romano Prodi v Terste predniesol prejav o perspektívach ekonomického rastu v súvislosti s rozšírením únie.
Vždy som hovoril, že zjednotenie kontinentu nebude úplné dovtedy, kým sa aj región Balkánu úplne nezačlení do únie, vyhlásil ďalej Prodi.
Rozšírenie umožní desiatim novým členským štátom únie zvýšiť ekonomický rast rádovo o dve percentá ročne. Rozšírenie ponúkne ekonomické príležitosti nielen novým štátom, ale prispeje aj k ekonomickému rastu v súčasných 15 členských krajinách únie, podčiarkol.
V takých štátoch ako napríklad Nemecko, Rakúsko alebo Taliansko môže rozšírenie viesť k zvýšeniu ekonomického rastu o pol percenta ročne, dodal predseda EK.
Okrem priamych dopadov bude mať rozšírenie únie časom oveľa väčší dopad na rozšírený vnútorný trh. V sobotu vznike spoločný trh. V EÚ bude žiť a pracovať takmer pol miliardy ľudí.
Tento trh charakterizuje nízka inflácia, dobrá daňová disciplína a silný potenciál ekonomického rastu, konštatoval. V čase globalizácie je tento vnútorný trh naším skutočným kapitálom a musíme urobiť všetko, aby priniesol plody, uviedol.
Nerobme si ilúzie. EÚ si neudrží svoju úroveň prosperity, neobháji svoje základné hodnoty a nepotvrdí svoju nezávislosť vo svete, ak nebude schopná združiť v mieri a demokracii celý (európsky) kontinent, zdôraznil predseda EK Prodi.