Podľa nich sa zatiaľ pristupujúce krajiny nebezpečnosťou antisemitizmu príliš nezaoberali, a preto po rozšírení EÚ hrozí nárast antisemitizmu v rozšírenej EÚ. "Myslím si, že to nie je otázka západnej alebo východnej Európy," povedal Fischer.
Bulharský minister zahraničia Solomon Passy vyhlásil, že keby v 30. rokoch existovalo niečo ako Európska únia, možno by antisemitizmus v klasickej forme vôbec nevznikol. Zaspomínal na vojnové obdobie, keď i Bulhari boli nútení nosiť žltú hviezdu ako znak "menejcennosti," a symbolicky ju odovzdal svojmu hostiteľovi. "Môj dedko hovoril, že raz budú Nemci znovu našimi spojencami, a že raz by sme ju mali vrátiť. Som rád, že to teraz môžem urobiť a môžem ju odovzdať práve Joschkovi Fischerovi," povedal Passy očividne dojatému nemeckému kolegovi.
Výsledkom konferencie bolo tzv. berlínske vyhlásenie. V ňom konferencia priznáva, že novodobá netolerancia voči Židom vážne ohrozuje svetovú demokraciu a bezpečnosť. Izraelská politika na Blízkom východe nemôže ospravedlniť antisemitské výroky a myšlienky, uvádza vyhlásenie. (čtk)