Bush a Cheney: vypovedali bez kamier. FOTO - REUTERS
Prezident a viceprezident nevypovedali jednotlivo, na rozdiel od ostatných nemuseli vypovedať ani pod prísahou a ani v priestoroch, ktoré určila komisia. Tá prišla za nimi do Bieleho domu. Ich pohľad na teroristický útok na New York a Washington však hlavne zostal za zatvorenými dverami.
Všetci ostatní stáli pred komisiou a súčasne pred kamerami. Z vyšetrovania 11. septembra sa preto stalo veľké divadlo. Tento rozmer včera chýbal. A divák sa nenabaží ani spätne: komisia prezidentovi a viceprezidentovi sľúbila, že z ich výpovede sa nebude ani len robiť záznam. Poznámky si mohli robiť len dvaja zapisovatelia. Jeden z Bieleho domu, druhý z komisie.
Médiá mohli včera len špekulovať, či niekto z desiatich členov komisie na záver prehovorí. Túto možnosť už v priebehu výsluchu naznačili dvaja demokratickí členovia, ktorí Biely dom opustili predčasne.
Amerika sa s najväčšou pravdepodobnosťou však podrobnosti nedozvie. Napríklad to, prečo sa Bush nevrátil okamžite po zásahu prvej z veží dvojičiek do Washingtonu. Zo školy v Sarasote na Floride vtedy prezident letel krížom cez celú Ameriku do Missouri. Až potom sa vrátil do Bieleho domu. Vtedajší hovorca Ari Fleischer to vysvetľoval informáciou, že ďalším cieľom teroristov mal byť práve prezidentský Boeing. Varoval ich vraj agent tajnej služby, ktorý použil kódované slovo pre Air Force One - angel. Komisia pri vyšetrovaní však nenašla žiaden doklad o spomínanom telefonáte.
Bush s Cheneym museli včera komisii vysvetľovať, či naozaj urobili všetko pre to, aby 11. septembru zabránili. Či naozaj brali hrozby al-Káidy vážne. V posledných mesiacoch sa objavilo viacero dokumentov, ale hlavne kníh od ľudí, ktorí kedysi pre Busha v Bielom dome pracovali, ktoré to spochybňujú. Prezident a aj väčšina expertov však trvá na tom, že teroristickým útokom sa zabrániť nedalo.
Denník The New York Times napísal, že od Busha a Cheneyho sa očakáva, že budú spolupracovať s vyšetrovateľmi a predložia svoje stanoviská verejnosti a histórii. Obaja tak včera urobili, vie to však len komisia. Mnohí Američania sa preto len utvrdili v podozrení, že ich predstavitelia pred nimi niečo taja.
Komentátori sa nevedia zhodnúť, čo je pre prezidenta vo volebnom roku horšie. Či to, že si krajina myslí, že nehovorí všetko, čo vie, alebo to, keby sa dozvedela celú pravdu. Z toho majú obavy predovšetkým prezidentovi poradcovia.
Autor: MICHAL HAVRANMATÚŠ KOSTOLNÝ