Americký vojak sa pripravuje na bojovej pozícii pri Fallúdži. FOTO - REUTERS
BAGDAD, FALLÚDŽA - Obliehanie sunnitského mesta Fallúdža sprevádzené bombardovaním sa po troch týždňoch končí. Tvrdili to americkí velitelia v teréne. Pentagon však neskôr povedal, že o dohode nič nevie, respektíve, že ešte nebola dokončená. Boje v Iraku však pokračujú: Američania včera pri dvoch od seba nezávislých incidentov prišli o desať vojakov.
Armádne velenie oznámilo, že v apríli zomrelo v Iraku viac vojakov ako za šesť prvých týždňov operácie Iracká sloboda. Podpora irackej operácie v Spojených štátoch prvýkrát od začiatku vojny klesla pod 50 percent. Minister zahraničia Colin Powell to pripisuje posledným stratám a ťažkým bojom.
Američania po niekoľkých nefungujúcich prímeriach vraj dospeli k dohode s bývalými generálmi Saddámovej armády: opustia Fallúdžu a jej okolie. Ešte predtým podľa agentúry Reuters bombardovali miesta, kde sa v predchádzajúcich dňoch odohrali najťažšie boje.
Mesto bude chrániť Ochranná armáda Fallúdže. V meste by mala pôsobiť oddnes. Bude mať 1100 mužov a veliť jej bude bývalý generál armády Saddáma Husajna. Všetci budú sunniti.
Po tom, čo Američania celkom nevylúčili z politického života v Iraku členov bývalej Saddámovej strany Baas, je to ďalší pokus vrátiť do hry bývalú garnitúru.
Dohoda medzi americkou armádou a ozbrojencami nie je klasickým prímerím. Nepožaduje odovzdanie zbraní ani zastavenie násilia. Nateraz nie je jasné ani to, akú úlohu v meste zohrajú americkí poradcovia či americké špeciálne sily.
Podľa amerického denníka Washington Post budú moc v meste preberať postupne: majú chrániť obyvateľov a v prípade potreby likvidovať ozbrojencov.
Kríza vo Fallúdži, ktorá sa začala potom, čo začiatkom apríla dav zlynčoval štyroch amerických civilistov, bola jednou z najdlhších a najtragickejších epizód irackej vojny. Dnes mnohí pozorovatelia naznačujú, že krízu do istej miery spôsobil aj príliš tvrdý postoj americkej námornej pechoty.
Nový prístup, ktorý Američania vo Fallúdži zvolili - teda nechať iracké bezpečnostné sily bojovať s miestnymi ozbrojencami, je však podľa vojenských stratégov krátkozraký. Nové bezpečnostné sily "pozliepané" z príslušníkov rozpustenej irackej armády totiž nemajú dosť skúseností s mestským bojom, pri ktorom zlyhávajú aj lepšie vybavení a vycvičení Američania. Neexistuje tiež záruka, že sú skutočne oddaní koalícii a budú bojovať s "vlastnými". (mik, reuters)
V Ríme pochodovali za rukojemníkov
RÍM - V Ríme sa včera zišli rodinní príslušníci a priatelia troch talianskych rukojemníkov zadržiavaných v Iraku. Podporu im prišlo vyjadriť niekoľko stoviek Talianov v nádeji, že pochod presvedčí únoscov, aby väzňov prepustili na slobodu. Účastníci pochodu vyjadrili nádej, že ich úsilie podporí i pápež Ján Pavol II.
Irackí povstalci začiatkom týždňa pohrozili, že väzňov popravia, ak Taliani nedajú masovým zhromaždením najavo nesúhlas s talianskou vojenskou prítomnosťou v Iraku. Talianskej vláde dali únoscovia päťdňové ultimátum. To, že svoje úmysly myslia vážne, dali najavo krátko po únose, keď zavraždili štvrtého rukojemníka.
Talianski politickí predstavitelia bez rozdielu príslušnosti v uplynulých dňoch vyhlásili, že sa nemienia vydieraniu únoscov podvoliť. Premiér Silvio Berlusconi niekoľkokrát vyhlásil, že v Iraku nemienia ustupovať, rodiny väzňov súčasne uistil, že pracuje na prepustení rukojemníkov. (čtk)