BRATISLAVA - Po vstupe Slovenska do únie sa na našich poliach budú môcť pestovať geneticky modifikované plodiny. Kým doteraz s výnimkou jedného druhu kukurice platil zákaz ich pestovania, únia povoľuje 18 druhov plodín. To sa od mája bude automaticky vzťahovať aj na Slovensko.
"Na trh neboli doteraz uvoľnené žiadne geneticky modifikované plodiny. Od prvého mája bude platiť - čo je povolené v únii, je povolené aj u nás," vysvetlľuje Leopold Dugovič z odboru biologickej bezpečnosti na ministerstve životného prostredia.
U ekológov to vzbudzuje znepokojenie. Greenpeace prednedávnom požiadalo ministerstvo životného prostredia o plošný zákaz na geneticky upravené potraviny. Požadujú, aby Slovensko využilo prechodné obdobie a zakázalo pestovanie kukurice, až kým sa nespravia odborné skúšky na našich poliach. Ministerstvo túto žiadosť považuje za neodôvodnenú. "V Európskej únii geneticky upravené organizmy preverujú vynikajúci odborníci a Slovensko nemá dôvod vydávať národný zákaz na všetkých 18 druhov povolených úniou," reagoval Igor Ferienčík, riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti na ministerstve životného prostredia. Ministerstvo po odborných skúmaniach pravdepodobne vydá národný zákaz na niektoré druhy upravovaných plodín, určite však nie celoplošný. Uvažuje sa o repke olejnej, lebo jej gény by mohli prechádzať na príbuzné rastliny.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nepredpokladá enormný záujem o pestovanie takýchto plodín na našich poliach, pretože predajnosť produktov, ktoré obsahujú geneticky upravené zložky, je nízka. Ich predaj a výroba boli s povolením ministerstva zdravotníctva možné aj doteraz. "Spotrebiteľov, ale aj výrobcov odrádza ich označenie," myslí si Stanislav Nemec, hovorca komory. Tým sa podľa neho Európania líšia od vnímania Američanov, ktorí proti takýmto potravinám nič nenamietajú. "Na druhej strane však genetické úpravy môžu výrobu potravín zlacnieť a pestovatelia určite budú sledovať trendy," dodal.
Európska únia sa doteraz geneticky upraveným organizmom vytrvalo bránila celých päť rokov. O povolení dovozu tovarov pestovaných v Spojených štátoch a Ázii rozhodla minulé leto. V jeseni komisia vyzvala členské štáty, aby umožnili pestovanie geneticky modifikovaných organizmov. Takéto potraviny sa však v únii pestujú a predávajú len okrajovo. Kým vo svete sú akceptované, podľa prieskumov podozrenia vzbudzujú v 70 percentách európskych spotrebiteľov.
Povolené geneticky upravené potraviny v EÚ:
- sója
- 5 druhov kukurice
- 7 druhov repky olejnej
- 2 druhy bavlny
Ako spoznať geneticky upravené potraviny?Vo väčšine členských krajín sú geneticky upravované produkty označované výraznými nálepkami. U nás takéto pravidlo neplatí a nebude platiť po prvom máji. Pôvod produktu možno nájsť len pod malým nápisom Zloženie.
Kritériá v únii sú však oveľa prísnejšie. Všetok tovar s vyšším ako 0,9-percentným podielom geneticky upravených organizmov musí mať viditeľnú nálepku "Tento produkt obsahuje geneticky modifikované organizmy". Ak napríklad sušienky obsahujú kukuričný olej pochádzajúci z upravených rastlín, musí to byť na obale výrobku vyznačené. Nová legislatíva prikazuje členským štátom povinnosť zabezpečiť všetko tak, aby bolo možné vystopovať celú trasu výrobku a jeho pôvod.