na riešenie krízy v zdravotníctve.
Prezident komory Milan Dragula kritizuje Zajacove zákony, že v nich "prevládol komerčný prístup nad odborným" a nemajú podľa neho podporu občanov ani odborníkov. Reforma má mať podľa Dragulu "iné postupy a priority".
Lekárska komora bola včera pri prezentácii svojho návrhu pomerne ostrá. V súvislosti so Zajacom padali slová o plánovanej genocíde, fašistickej likvidácii postihnutých, spomínala sa antická Sparta, kde chorých zhadzovali do priepasti.
Komora úplne odmieta viaceré Zajacove návrhy, napríklad premenu poisťovní na akciové spoločnosti, zriadenie Úradu pre dohľad, zúženie kompetencií stavovských komôr alebo zavedenie voľného trhu do poskytovania zdravotníckych služieb.
Zajac podľa nich zatajuje niektoré fakty. "Hovorí, že z 11-tisíc diagnóz bude dve tretiny plne hradiť poisťovňa. Z tých 11-tisíc sa však v roku 2003 na Slovensku reálne vyskytlo len 7-tisíc, a z týchto by bolo plne hradených len 60 percent, teda na 40 percent by pacient mal doplácať," povedal Dragula.
Už dnes podľa analýzy komory pacient prispieva na svoje liečenie 22 percentami, najmä cez doplatky na lieky. Po prijatí Zajacovho návrhu by priplácali ešte raz toľko. "Reálne sa stáva, že pacienti si nevyberajú predpísané lieky, alebo si ich v niektoré dni nedajú, polia si tabletky, aby ušetrili," hovorí Milan Kamenský, spoluautor návrhu.
Zajac podľa Kamenského nepredložil ekonomickú analýzu dosahov reformy na obyvateľstvo a jeho návrhy sú vraj v mnohom v rozpore s Chartou práv pacienta a medzinárodnými dohovormi.
Zdravotníctvo podľa komory nepotrebuje "revolúciu", ale konsolidáciu, ktorá sa dá dosiahnuť uplatňovaním terajších zákonov. "Sme za zmeny, ktoré menej zaťažia občanov a budú efektívnejšie," hovorí jeden z autorov alternatívneho návrhu komory Eduard Kováč.
Zdravotníctvo podľa nich nesmie mať mocensko-politické prvky, nesmie presadzovať politiku zisku ako hlavný princíp. "Zdravie nie je tovarom a zdravotná starostlivosť a zdravotnícke služby nemôžu podliehať klasickým princípom trhu a zisku," píše komora.
Lekárska komora považuje svoj návrh za nepolitický a neideologický. "Naša alternatíva nie je pravicová ani ľavicová. Je postavená na odborných podkladoch a skúsenostiach," povedal Dragula.
Komora chce okamžite začať oslovovať poslancov a presvedčiť ich, aby šesticu Zajacových návrhov odmietli.
Čo navrhuje komora
Okamžite
* odložiť prerokovanie tzv. reformných zdravotníckych zákonov,
* korekcie a doplnenie súčasného zákona o zdravotnom poistení,
* transparentné oddlženie nemocníc a poisťovní, zastaviť činnosť spoločnosti Veriteľ, a.s.,
* spustenie hodnotenia kvality poskytovateľov.
Čo najskôr
* odpojiť zdroje zdravotného poistenia od štátneho rozpočtu - štát podľa komory je prvý zodpovedný za krízu v zdravotníctve, pretože málo odvádza za svojich poistencov,
* utvoriť systém rodinného poistenia,
* spojiť úrazové, nemocenské a zdravotné poistenie,
* vypracovať analýzu ekonomických a organizačných dosahov teraz navrhovaných zmien na občanov,
* utvoriť Slovenskú národnú akreditačnú službu, ktorá bude sledovať kvalitu zdravotníckych služieb,
* sústrediť sa na prevenciu - štát by mal masívne podporovať prevenciu a vzdelávanie obyvateľov,
* stanoviť si priority systému, ale na základe konsenzu pacientov, politikov, poisťovní, poskytovateľov a ostatných zložiek systému.
Čo navrhuje Zajac
* V zdravotníctve má fungovať súkromné vlastníctvo.
Štát je podľa ministra najhorší vlastník, preto by mali byť nemocnice ambulancie a poisťovne súkromnými subjektmi, ktoré budú nútené fungovať efektívne, aby prežili.
* Subjekty v zdravotníctve by mali byť motivované ku kvalitnej práci aj perspektívou zisku.
Na to, aby zisk nešiel na úkor kvality, má dozerať úrad pre dohľad.
* Aj v zdravotníctve by mala fungovať voľná súťaž.
Na trh by mal mať prístup každý, kto splní zákonom stanovené podmienky a získa licenciu. Vyššia konkurencia prinesie možnosť výberu, vyššiu kvalitu a lepšie služby pre pacienta.
* Spoluúčasť pacienta by sa mala zvýšiť.
Pacient by si mal priplácať na liečbu niektorých menej závažných ochorení, aby v balíku solidárneho poistenia zostalo viac na liečbu drahých a závažných ochorení.
Čo navrhuje lekárska komora
* Slovenské zdravotníctvo má byť kombináciou verejného a súkromného vlastníctva.
Verejné by mali byť výučbové a výskumné základne, nemocnice v správe štátu a samospráv, ozbrojených zložiek... Súkromné by mali byť polikliniky, súkromné nemocnice, samostatné laboratórne a vyšetrovacie zariadenia a iné.
* V zdravotníctve má fungovať tímová motivácia podľa dohodnutých pravidiel, pri vyváženosti kvality, účinnosti a efektívnosti.
Platiť má princíp konkurenčnosti a kvalita musí byť objektívne merateľná.
* Súťaž v zdravotníctve má mať regulovaný charakter na základe dohodnutých podmienok (zmluvných, licenčných).
* Spoluúčasť pacienta nie je možné v súčasnosti zvýšiť.
Pacienti už dnes priplácajú veľa, viac pri súčasnej situácii už nezvládnu.