BRATISLAVA - Vstupom do Európskej únie sa upravujú aj niektoré zásady sociálnej politiky. Mnohé dávky, ktoré sa doteraz nevyplácali do zahraničia, od 1. mája bude Slovenská republika posielať aj do iných krajín únie.
Pri odchode do zahraničia si teda bude možné dať posielať dôchodky, rodičovské príspevky, prídavky na deti, materské a na obmedzený čas aj podporu v nezamestnanosti.
Daniela Pivovarová z ministerstva práce povedala, že dávky príslušný úrad pošle do zahraničia na adresu bydliska, "ktoré si osoba určí". Podmienkou však je, že na túto dávku vznikol na Slovensku občanovi nárok.
Do zahraničia sa nedajú posielať príspevky pre zdravotne postihnutých alebo dávky pre ľudí v hmotnej núdzi.
Ak bude občan Slovenska pracovať a platiť poistenie v zahraničí, nárok na dávky si bude uplatňovať podľa zákona tej krajiny, kde pracuje. Ak sa rozhodne vrátiť na Slovensko, krajina mu ich sem musí poslať.
Slováci budú môcť využívať aj zásadu "súhrnu období", teda pri nároku na niektoré dávky a dôchodky sa im sčítajú obdobia poistenia vo všetkých krajinách únie. Ak napríklad niekto platil poistenie na dôchodok 8 rokov na Slovensku a 15 rokov v Rakúsku, podľa slovenských zákonov by nemal nárok na starobný dôchodok. Minimálna lehota poistenia je totiž 10 rokov.
Zásada "súhrnu období" ale umožní zohľadniť aj roky poistenia v Rakúsku a občan dôchodok dostane. "Výška dôchodku sa na Slovensku vypočíta len za 8 rokov poistenia, za 15 rokov poistenia bude žiadateľ dostávať starobný dôchodok z Rakúska," povedal riaditeľ poisťovne František Halmeš.
Výhodou pre Slovákov v únii bude poskytovanie rodinných dávok, na ktoré sa podľa Pivovarovej vzťahuje zase "voľba uplatniteľnej legislatívy", teda rodina ich dostane podľa zákonov tej krajiny, ktoré sú pre nich najvýhodnejšie.
Ako príklad uvádza Pivovarová rodinu, kde manžel pracuje v Nemecku a manželka je na Slovensku na rodičovskej dovolenke. O prídavky na dieťa a rodičovský príspevok môže táto rodina požiadať buď v Nemecku, alebo na Slovensku, podľa toho, kde sa im to zdá výhodnejšie.
Vyplácanie dávok medzi krajinami a súhrn období poistenia platí pre:
* dávky v chorobe a v materstve (t. j. dávky z nemocenského poistenia),
* dávky vyplývajúce z chorôb z povolania, pracovných úrazov,
* dávky v invalidite (invalidný dôchodok),
* starobné dôchodky,
* pozostalostné dávky,
* podpora pri úmrtí,
* rodinné dávky (prídavky na deti, rodičovský príspevok).
* dávky v nezamestnanosti - je tu však obmedzenie. Tieto dávky možno posielať do inej krajiny únie iba tri mesiace. "Občan, ktorý si chce hľadať prácu v zahraničí, si musí v Sociálnej poisťovni vybrať formulár E 303, s ktorým sa do siedmich dní musí prihlásiť v krajine na príslušnom úrade. Potom má tri mesiace, aby si našiel prácu. Ak sa mu to nepodarí, musí sa vrátiť späť, aby mohol ďalej poberať dávky v nezamestnanosti," hovorí Natália Dianišková z ministerstva práce. Počas troch mesiacoch mu bude slovenský úrad posielať podporu v nezamestnanosti. V krajine, kde si bude hľadať prácu, musí dodržiavať pravidlá, ktoré pre nezamestnaných platia, najmä hlásiť sa na úrade.
Do krajín Európskej únie nemôže Slovensko vyplácať:
* dávky v hmotnej núdzi,
* kompenzácie a príspevky pre zdravotne postihnutých.