Úderom polnoci sa Slovensko dočká, budeme v únii

BRATISLAVA - Ako prví začnú vstup do únie na Slovensku oslavovať politici. Na slávnostnej schôdzi sa zíde parlament a v Slovenskom národnom divadle večer najvyšší ústavní činitelia.

Do Európy spolu. Takmer pred rokom, 13. mája 2003, sa vybrali lídri siedmich parlamentných politických strán spolu s prezidentom Rudolfom Schusterom do ulíc Bratislavy presviedčať ľudí, aby sa zúčastnili na referende o vstupe Slovenska do únie a hlasovali za. Sprava predseda HZDS Vladimír Mečiar, predseda ANO Pavol Rusko, predseda parlamentu Pavol Hrušovský, predseda SMK Béla Bugár, prezident Rudolf Schuster, ústredný tajomník KSS Ladislav Jača, premiér Mikuláš Dzurinda a podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. FOTO - ARCHÍV TASR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

  BRATISLAVA - Ako prví začnú vstup do únie na Slovensku oslavovať politici. Na slávnostnej schôdzi sa zíde parlament a v Slovenskom národnom divadle večer najvyšší ústavní činitelia.

Ján Čarnogurský, ktorý v roku 1990 ako prvý povedal, že Slovensko by malo mať vlastnú hviezdičku na európskej vlajke, deň pred oficiálnym vstupom hovorí: "Je to dobré, že Slovensko vstupuje do únie. Skúsme si predstaviť, o čo by to bolo horšie a absurdné, keby teraz 1. mája vstupovalo do Európskej únie nie Slovensko a Česko, ale Československo. Slovensko by nemalo svoju vlastnú hviezdičku a stoličku." Podľa neho obidva štáty budú mať v orgánoch únie spolu viac hlasov, ako by malo Československo. "Tieto všetky okolnosti ma napĺňajú radosťou, že vízia spred takmer pätnástich rokov sa stáva skutočnosťou," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda parlamentu Pavol Hrušovský hovorí, že jedinou cestou pre Slovensko bol vstup do únie. Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu sa vstupom do únie splnil jeden z najvýznamnejší programových cieľov SDKÚ.

Vstup vítajú aj najväčšie cirkvi - katolícka a evanjelická. Vnímajú ho ako historický medzník a zároveň ako šancu priniesť Európe duchovné hodnoty, ktoré sa u nás zachovali.

Katolícka cirkev pomerne dlho váhala s jednotným postojom k Európskej únii, cirkevní predstavitelia prejavovali obavu z toho, že vstup bude ohrozením mravnej úrovne Slovenska a prílišného liberalizmu a materializmu. Obávali sa tiež, že po vstupe sa bude na Slovensko tlačiť, aby prijalo legislatívu v oblastiach, ako sú homosexuálne manželstvá, eutanázia a iné, ktoré cirkev odsudzuje. Až v roku 2002 vydala pastiersky list, v ktorom biskupi vyhlásili, že únie sa netreba báť.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkvi chcú vstup do únie privítať spoločne na ekumenickej bohoslužbe, na ktorej zaznie starý chválospev Te Deum - Teba Bože chválime.

"Chceme dať Európe viac duše. Nechceme si vydobyť viac práv, ale chceme, aby sa Európa harmonicky rozvíjala, nielen po ekonomickej stránke, ale aj po duchovnej," povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda.

"V tejto chvíli myslím na citát z Písma: Ak Hospodin nestavia dom, márne sa namáhajú tí, čo ho stavajú. Európa má byť naším spoločným domom a my prosíme Hospodina o požehnanie, aby európsky dom s nami budoval," povedal Július Filo, generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v a predseda Ekumenickej rady cirkví.

Oslavy vstupu do únie budú mať viacero podôb. Ľavica bude oslavovať Sviatok práce, mladí konzervatívci a OKS zase vyzvali svojich priaznivcov, aby prišli pozdraviť účastníkov slávnostného zasadania Národného konventu o EÚ. Odporúčajú heslá: Bruselský úradník - náš vzor! alebo Úlohy Lisabonskej stratégie splníme na 120 percent.

SkryťVypnúť reklamu

(sp, mar)

Cesta Slovenska do Európskej únie

1990 Ani nie rok po páde železnej opony, v októbri 1990, vyslovil predseda KDH Ján Čarnogurský vetu: "Ak počúvame z viacerých úst, že republiku očakáva v Európskom spoločenstve iba jedna stolička, potom odpoveď KDH znie, že chceme vymôcť pre republiku dve stoličky a na európskej vlajke dve hviezdičky tak, aby Slovensko malo pre seba vlastnú stoličku a vlastnú hviezdičku."

1993 Zanikla česko-slovenská federácia po dohode predsedov vlády Českej republiky Václava Klausa a Slovenskej republiky Vladimíra Mečiara. Občania nedostali možnosť hlasovať o rozdelení republiky v referende. Slovenská vláda potom 4. októbra podpísala v Luxemburgu Európsku dohodu o pridružení, čo bol prvý krok k rokovaniam o vstupe krajiny do dnešnej Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

1994 Po predčasných voľbách sa premiérom stal opäť Vladimír Mečiar. Počas svojej vlády síce formálne žiadal o členstvo v únii, ale ani po demaršoch únie neurobil nič pre to, aby napravil, čo Slovensku vyčítala.

1995 Vladimír Mečiar odovzdal na zasadaní Európskej rady v Cannes prezidentovi Francúzskej republiky Jacquesovi Chiracovi Žiadosť SR o členstvo v Európskej únii. Začiatkom novembra 1995 vláde Vladimíra Mečiara odovzdali demarš Európskej únie, ktorý poukazoval na nepriaznivý vývoj na Slovensku. Únii sa nepáčila "noc dlhých nožov" v parlamente, keď parlament odvolal a vymenil ľudí na všetkých postoch, na ktorých mohol a koalícia presúvala nepohodlných poslancov do výboru pre životné prostredie a žiadny opozičný poslanec sa nestal šéfom výboru, ale ani snaha HZDS spochybniť zvolenie Demokratickej únie do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

1996 Začiatkom novembra vláde Vladimíra Mečiara odovzdali druhý demarš Európskej únie. 17. novembra prijali v Štrasburgu Rezolúciu Európskeho parlamentu o nevyhnutnosti rešpektovania ľudských práv a demokracie na Slovensku. Bola to reakacia na neústavné vylúčenie poslanca Františka Gauliedera z parlamentu.

1997 Európska komisia v júli odporučila začať rozhovory o rozšírení EÚ so šiestimi pristupujúcimi krajinami. Slovensko na rozdiel od partnerov z V 4 - Česka, Poľska a Maďarska - sa do tejto skupiny pre problémy s dodržiavaním demokracie nedostalo.

1998 V Londýne sa v marci začali vstupné rozhovory so 6 uchádzačskými krajinami. Tie, ktoré neboli v tejto skupine, teda aj Slovensko, začali individuálne rokovania pod názvom Partnerstvá pre vstup. Po parlamentných voľbách vznikla vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá v krátkom čase dostala Slovensko z medzinárodnej izolácie.

SkryťVypnúť reklamu

1999 Helsinský summit EÚ rozhodol po pozvaní Slovenska na rozhovory o vstupe do únie.

2002 Slovensko na kodanskom summite v decembri skončilo predvstupové rokovania a uzavrelo všetky vyjednávacie kapitoly, to znamená, že sa 1. mája 2004 stane členom únie.

2003 Európsky parlament súhlasil s prijatím Slovenska za člena únie. Na referende o vstupe Slovenska do Európskej únie sa zúčastnilo 52 percent občanov, z ktorých bolo 92 percent za. Referendum teda bolo platné a občania so vstupom súhlasili.

2004 Dňa 1. mája sa Slovensko stane právoplatným členom Európskej únie. Doterajšie krajiny únie však voči nemu uplatňujú v niektorých oblastiach tzv. prechodné obdobia, väčšina z nich aj v citlivej otázke voľného pohybu pracovných síl. (rk)

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu