V zásade platí, že každý občan únie má v ktoromkoľvek štáte právo na rovnaké zaobchádzanie ako tamojší domáci občan. Každý by však mal vedieť preukázať, že niekde platí zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie sa platí tam, kde občan pracuje, v istých prípadoch tam, kde býva.
Poistenie sa preukazuje formulárom E111 (základný typ, pre rozličné kategórie existujú rôzne formuláre). Formulár vydá slovenská zdravotná poisťovňa. Na jeho základe bude mať občan nárok na zdravotnú starostlivosť v rozsahu, v ktorom ju daný štát poskytuje svojim občanom, a za rovnakých podmienok ako obyvateľ domácej krajiny. Teda zaplatí prípadný poplatok za návštevu lekára, doplatok za lieky, v hotovosti zaplatí za ošetrenie, ktoré tamojšie poisťovne podľa domácich zákonov nepreplácajú. Náklady si medzi sebou preplatia zdravotné poisťovne. Formuláre platia najdlhšie 6 mesiacov.
Rozsah starostlivosti však závisí od účelu pobytu. Turista má občan nárok na taký rozsah starostlivosti, aby nedošlo k poškodenie jeho zdravia alebo k ohrozeniu jeho života. Ak je pacient v krajine dlhšie (študent, pracovník), má nárok na taký rozsah starostlivosti, aby sa nemusel predčasne vrátiť domov. Dlhodobo zamestnaný občan (a jeho rodinní príslušníci) má nárok na plnú starostlivosť podľa zákonov danej krajiny.
Ak občan nebude mať so sebou formulár, náklady na ošetrenie musí zaplatiť v hotovosti. Po návrate domov mu slovenská zdravotná poisťovňa náklady preplatí. Nepreplatí však to, čo sa ani v danom štáte neprepláca z verejného zdravotného poistenia.
V hotovosti bude treba zaplatiť aj u lekára, ktorý v danom štáte nemá nijakú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.
Ak občan nebude mať formulár, a odmietne zaplatiť za ošetrenie, lekár má právo zistiť jeho totožnosť (zavolať políciu) a vymáhať platbu od jeho zdravotnej poisťovne.
Na niektoré plánované zákroky a ošetrenia bude poistenec potrebovať vopred súhlas svojej zdravotnej poisťovne. Neplatí teda, že pacient môže odísť na operáciu žlčníka do Nemecka a potom požadovať preplatenie nákladov vo svojej poisťovni. (mar)
Oplatí sa komerčne pripoistiť
Aj po vstupe do únie bude mať zmysel pripoistiť sa v komerčnej poisťovni na poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Z poistky môže poistenec dostať preplatené aj tie náklady, ktoré zdravotné poisťovne nepreplatia - doplatky za lieky, poplatky za ošetrnie a iné. Vo Francúzsku napríklad pri návšteve lekára pacient platí 30 percent nákladov, aj keď má formulár E111, pretože tak stanovujú francúzske zákony. Naše zdravotné poisťovne tieto náklady poistencovi preto nepreplatia. Môže tak urobiť komerčná poisťovňa. Prepláca tiež cestovné náklady pri návrate domov, alebo platby, ktoré poistenec zaplatil u lekára bez zmluvy s poisťovňou.