Najväčšou zmenou, ktorá nás od 1. mája čaká, je vstup do Európskej únie. FOTO - ARCHÍV TASR
Najmä zamestnaní rodičia pocítia zmenu - v tom, že detské prídavky im už nebude vyplácať ich zamestnávateľ, ale príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ministerstvo sociálnych vecí vyzýva príjemcov detských prídavkov, aby si u zamestnávateľa overili, či úradu odovzdal potrebnú dokumentáciu. V opačnom prípade im prídavky totiž nebudú vyplatené.
Rodín s deťmi sa dotknú aj iné zmeny. Pri cestovaní vlakom bude potrebné preukázať vek dieťaťa špeciálnym preukazom, oproti minulosti však viac z nich bude môcť využiť rodinnú zľavu, ktorú Železničná spoločnosť ponúka.
Prvý máj prinesie zmeny aj policajtom a hasičom. Policajtom sa o 100 percent zvýšia hodnostné príplatky, služobne starším hasičom sa doplnia platové triedy o nové platové stupne.
Zmeny neobídu ani územnú samosprávu. Tá už nebude môcť vyberať poplatok z predaja alkoholu a tabaku, zato bude môcť zadarmo dostať nehnuteľnosti, ktoré armáda už nepotrebuje a ktorých ochrana je finančne náročná.
(joč)
Poskytovanie detských prídavkov
Od mája prídavok na dieťa už neposkytujú aj zamestnávatelia, ale len úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny po prvý raz poskytnú prídavky 18. mája. Prídavky sa budú vyplácať na osobný účet žiadateľa alebo šekom na určenú adresu.
Cestovanie vlakom
Spôsob preukazovania veku dieťaťa
Je potrebné, aby každý cestujúci, ktorý sprevádza dieťa od 5 do 15 rokov, preukázal vek dieťaťa preukazom s aktuálnou fotografiou. To platí aj vtedy, keď dieťa od 6. roku veku cestuje samo. Preukaz vydáva Železničná spoločnosť.
Preukaz nebude potrebný hneď, do 31. júla tohto roka bude Železničná spoločnosť tolerovať doterajší spôsob preukazovania veku dieťaťa (nebude požadovať preukaz s fotografiou).
Vek dieťaťa možno preukázať aj akýmkoľvek iným preukazom s aktuálnou fotografiou, menom, priezviskom a dátumom narodenia alebo rodným číslom, ktorý vydala iná organizácia, prípadne úrad.
Rozsah Rodinnej zľavy
Od 1. mája sa Rodinná zľava poskytuje už aj vtedy, keď vlakom cestuje 1 dospelá osoba a 1 dieťa. Zľava je naďalej vo výške 20 %.
Rozsah zľavy Senior
Od 1. mája sa zľava Senior priznáva všetkým ľuďom od 60. roku veku bez ohľadu na pohlavie. Invalidným dôchodcom, ktorým sa dnes Senior zľava priznáva na základe potvrdenia o poberaní invalidného dôchodku, sa už nebude priznávať.
Preukazy Senior vydané do 30. apríla tohto roka budú platiť až do konca ich platnosti. Železničná spoločnosť preto odporúča záujemcom, ktorí ešte nedosiahli vek 60 rokov, kúpiť si preukaz Senior do tohto dátumu. Preukaz im bude platiť jeden rok od vydania a tak budú môcť naďalej využívať zľavu 25 % z obyčajného cestovného v 2. triede osobných vlakov, alebo rýchlikov. Cena za vydanie preukazu (100 korún) sa nemení.
Zdroj: internetová stránka Železničnej spoločnosti (dop.slovakrail.sk)
Ceny cestovného v bratislavskej MHD
cestovný lístok stará cena (Sk) nová cena (Sk)
10-minútový 14 14
10-minútový zľavnený 7 7
30-minútový 16 18
30-minútový zľavnený 8 9
60-minútový 20 22
60-minútový zľavnený 10 11
na zviera 10 / 30 / 60-minútový 14 / 16 / 20 14 / 18 / 22
Nové ceny predplatných lístkov
lístok 1. pásmo 2. pásmo 1. + 2. pásmo
(Sk) (Sk) (Sk)
obyčajný mesačný 600 470 720
obyčajný štvrťročný 1580 1220 1900
obyčajný ročný 6000 4700 7200
žiacky a študentský mesačný 300 235 360
žiacky a študentský štvrťročný 790 610 950
dôchodcovský mesačný 300 235 360
dôchodcovský štvrťročný 790 610 950
dôchodcovský ročný 3000 2350 3600
* Bezplatná preprava vojakov základnej a náhradnej služby a občanov, ktorí vykonávajú civilnú vojenskú službu, sa ruší.
* Pokuta za jazdu bez platného cestovného lístka od 1. mája bude taká istá ako pred tým, t. j. 1400 korún. Ak si pasažier "električenku" len zabudne a preukáže sa ňou dodatočne, vyjde ho to na 140 korún.
Zdroj: internetová stránka bratislavskej MHD (www.imhd.sk/ba)
Miestne poplatky
V súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie sa ruší poplatok z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov.
Vydávanie vodičských preukazov
Od mája sa začnú vydávať nové vodičské preukazy. Tieto sa už nebudú vydávať na počkanie, ale do 30 dní. Terajšie "vodičáky" budú naďalej platiť.
Agendu evidencie vodičských preukazov prevezmú tzv. Jednotné pracoviská vydávania dokladov, ktoré budú vytvorené na okresných riaditeľstvách Policajného zboru. Poplatok za vydanie preukazu sa nemení.
Od mája začnú dopravné inšpektoráty vydávať aj nové tabuľky s evidenčným číslom. Tieto budú mať pred číslom namiesto slovenského znaku vlajku Európskej únie, pod ktorým budú písmená SK.
Štátne poznávacie značky vydané pred rokom 1997 si vodiči budú musieť vymeniť najneskôr do konca roka.
(sita, r)
Štátna služba policajtov
Prvého mája nadobúda účinnosť novela zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. Policajtom z nej plynie niekoľko zmien:
* Doterajšia 12-mesačná skúšobná lehota sa predlžuje na 18 mesiacov. Najmenej musí trvať 3 mesiace.
* Podmienkou prijatia do služobného pomeru v Policajnom zbore už nebude absolvovanie základnej vojenskej služby.
* Pri vymenúvaní do hodnosti sa už nebude prihliadať na vyššie vzdelanie. Policajt bude vymenovaný len do takej hodnosti, ktorá zodpovedá funkcii. Dosiaľ sa vymenovanie viazalo iba na dosiahnuté vzdelanie.
* Policajtom v prípravnej službe sa už nebudú krátiť platy. Hodnostné príplatky sa všetkým policajtom zvýšia o 100 percent. Zvýši sa im aj horná hranica príplatkov za riadenie, a to o 10 percent. Za kvalitné plnenie úloh a dlhodobo dobré výsledky v práci budú dostávať odmeny.
* Policajta bude možné preveliť až na 6 mesiacov. Do konca apríla sa to dalo bez jeho súhlasu urobiť najviac na 60 dní.
Informácie poskytla Alena Koišová z ministerstva vnútra.
Postavenie hasičov
Prvého mája nadobúda účinnosť novela zákona o Hasičskom a záchrannom zbore. Hasičom z nej plynie niekoľko zmien:
* Hasičom s praxou do 9 rokov sa doplnia platové triedy o nové platové stupne. Do vyššej platovej triedy tak bude možné vo výnimočných prípadoch zaradiť aj absolventov škôl, respektíve uchádzačov s aspoň jedným rokom praxe.
* Dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa budú môcť čerpať všetci hasiči, ktorí plnia úlohy súvisiace so zdolávaním požiarov, poskytovaním pomoci a vykonávaním záchranných prác pri haváriách a živelných pohromách. Dodatková dovolenka bola doteraz priznávaná len tým hasičom, ktorí vykonávali zdraviu škodlivú prácu.
* Hasičom sa zakazuje podnikať alebo vykonávať akúkoľvek inú zárobkovú činnosť v hasičskom odbore a obchodovanie s hasičskými komoditami.
* Na dávky sociálneho zabezpečenia budú mať nárok aj hasiči, ktorí odišli do predčasného starobného dôchodku.
Informácie poskytla Natália Hattalová z ministerstva vnútra.
Prevod armádneho majetku na samosprávu
Územná samospráva bude môcť nadobudnúť nehnuteľnosti, ktoré sa stali pre armádu prebytočnými.
Predmetom prevodu môžu byť:
* vojenské stavby,
* pozemky tvoriace s vojenskými stavbami jeden funkčný celok,
* ostatné pozemky okrem lesného majetku štátu a pozemkov, ktoré tvoria poľnohospodársky pôdny fond, alebo do neho patria.
K prevodu majetku príde, ak oň do 30 dní odvtedy, čo bol vyhlásený za prebytočný, neprejaví záujem žiadna štátna rozpočtová alebo príspevková organizácia. Ak ani obec o majetok nebude mať záujem, bude ponúknutý vyššiemu územnému celku.
(joč)