BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - V sobotu 1. mája vstupuje do Európskej únie desať nových krajín. V Írsku, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou únie, nazvali tento historický deň Dňom vítania. Udalosť oslávia v Dubline ako aj ďalších desiatich mestách v krajine. Slovensku bude vyhradené, okrem osláv v Dubline, mesto Cork, kde ho privítajú možno aj takto: "Cuirim céad mile fáilte roimh muintir na Slobháice isteach ´san Aontacht Eorpach agus guím sonas agus rath orthu," čo v preklade znamená Vítam státisíce ľudí zo Slovenska v Európskej únii a želám im pohodu a prosperitu. Tých niekoľko slov na privítanie povedal pre agentúru SITA vo svojom rodnom jazyku veľvyslanec Írskej republiky na Slovensku Thomas D. Lyons.
Účastníci osláv v hlavnom meste Írska Dubline majú už teraz možnosť oslavovať aj rozsvietením oblohy v rámci najväčšej inštalácie interaktívneho umenia na svete, ktoré možno zažiť "od súmraku do úsvitu" od 22. apríla do 3. mája. Ako vyzýva webová stránka írskeho predsedníctva EÚ, "zalogujte sa na www.dublinelevation.net a rozsvieťte dublinskú oblohu." Na webovej stránke je 3D virtuálny model mesta, kde si môže jej návštevník vytvoriť svoj vlastný model manipuláciou 22 robotických svetlometov rozmiestnených na strechách najznámejšej ulice Dublinu O`Connell. So 154 000 wattmi bude model viditeľný zo vzdialenosti 15 kilometrov.
Oblohu bude skrášľovať aj ohňostroj, ktorý na privítanie nových členov pripravuje francúzska spoločnosť. Groupe F známa aj ilumináciou Eiffelovej veže pri vítaní roku 2000. V sobotu bude najkrajšie dublinské námestie Merrion Square miestom farebného bazáru stánkov a javísk tvoriacich "európsky trh." Stánky z 15 členských krajín, desiatich pristupujúcich, Rumunska, Bulharska a Turecka lemujú vonkajšiu časť parku. V parku budú môcť ľudia oddychovať, alebo sa najesť. Dve javiská pri parku sa stanú dejiskom ukážok talentov z celej Európy - vystúpi v Írsku veľmi populárna speváčka Camille O`Sullivan, ďalej Sharon Shannon, svetoznáme české jazzové trio Emil Viklicky Trio, slovenská skupina IMT Smile, poľská `etno-techno` folková skupina Trebunie Tutki, či Jara Raja zo Slovinska.
"Som rád, že Cork bude v Deň vítania hostiť Slovensko. Chcem pozvať všetkých, aby oslávili našu rôznorodosť a to, čo máme spoločné. Som si istý, že to bude krásny zážitok a verím, že prvý z mnohých." Také posolstvo zaslal Slovensku primátor Corku Colma Burkea. Oslavy sa budú konať na hlavnej Patrickovej ulici a nezabúda sa ani na deti, ktoré budú mať vlastný program na Emmet Place. Vystúpia The Cork Pops Orchestra, Evelyn Grant a speváci Carl CorcoranaJohn Spillane. Za slovenskú stranu to bude detský folklórny súbor Železiarik, kvartet Matúša Jakabčica, vystúpi aj speváčka Misha a jedna z najpopulárnejších skupín v Corku Fred. Účastníci osláv budú môcť ochutnať špeciality i víno zo Slovenska. Pre deti je pripravené bábkové divadlo s rozprávkou o kráľovi s kapustnou hlavou. K tomu všetkému budú patriť neodmysliteľné írske tance v uliciach mesta. V Corku bude aj deň slovenského filmu.
Írske mesto Waterford a jeho primátor Tom Cunningham privíta v únii Maltu. Už od 29. apríla sa tamojší obyvatelia môžu prostredníctvom výstavy zoznámiť s Maltou a oslavy im už spríjemňuje maltská najznámejšia skupina súčasnej hudby. Oslavy dotvorí aj francúzsky trh, ktorého atmosféru je možné vychutnať si v Jenkins Lane Carpark. Vystúpi maltská ľudová skupina Etnika ako aj tanečníci skupiny Cameo, predstavia sa aj študenti z Malty, či uznávaný maltský architekt Richard England.
Írske mesto Drogheda a jeho primátorka Maria O´Brien Campbellová privíta Lotyšsko. Popri domácich umelcoch vystúpi v kostole Sv. Petra Štátny chór Lotyšska. Účastníci sa budú môcť zoznámiť s tradičnými remeslami a budú môcť tiež ochutnať lotyšský chlieb, jedlo a nápoje. Na výber budú aj divadelné predstavenia, hudobné vystúpenia, poézia, cirkus i kabaret. Okrem toho: "Východ, západ, juh, sever - je jedno, kde v Európe žijete. Ak máte 15, ste tínedžer, tak vám patrí predstavenie o tom, aké je byť mladým v Európe. Vystúpia aj známi írski umelci ako Turn, The Jimmy Cake, GrÁda, Broken Hill, a SJ McArdle. Okrem toho školy a záujmové skupiny vyrobili veľké trojrozmerné zástavy a symboly reprezentujúce Írsko, Lotyšsko a EÚ. Umiestnené budú na významných miestach v celom meste.
Mesto Limerick privíta v únii Slovinsko oslavami, ktoré sa začínajú 30. apríla s podvečerným trhom na Mill Market s hudbou a vystúpeniami. Sobotňajší ranný trh prinesie veselú atmosféru, ktorú obohatia stánky s tradičnými špecialitami kuchyne či záhradníctva. Napoludnie sa z Mill Market pohne sprievod na Georgeovo nábrežie, kde budú podujatia pod spoločným názvom Svet je jedna krajina. Pouličné divadlo mesta Limerick Company vystúpi s projektom Dáždnik spolu so slovinskou divadelnou spoločnosťou Serpentes. Záujemcovia si budú môcť pozrieť aj výstavu o súčasnom umení, na ktorú pozýva kurátoka Zdenka Badovinac zo Slovinska. Hudobné zážitky sprostredkuje írska skupina The Riverside Swing Band a Terra Folk zo Slovinska. Rieka privítaní, tak by sa dal nazvať prvomájový program na rieke Abbey na Georgeovom nábreží. Deti zo šiestich škôl vytvorili drevené modely domov, ktoré bude unášať prúd. Každý z domov obsahuje túžby a želania novému členskému štátu.
Galway víta v únii Estónsko medzinárodným festivalom literatúry s osobitným záberom na literárnu tvorbu pristupujúcich krajín. Festival Cúirt privíta uznávaného estónskeho poeta, esejistu a autora krátkej prózy Jaana Kaplinskeho. K dispozícii bude aj výstava súčasného výtvarného umenia autorov z Estónska, Maďarska a Slovinska. Centrum umenia Galway v spolupráci s Estónskym filmovým inštitútom uvedú írsku premiéru Mená z mramoru v réžii Elma Nüganena, umeleckého riaditeľa mestského divadla v Talline. Osobitnou udalosťou bude piatkové vystúpenie Estónskeho filharmonického komorného zboru a tallinského zborového orchestra pod názvom Posledný koncert starej Európy. V sobotu privíta Estónsko primátor mesta Galway Terry O`Flaherty spolu s deťmi zo školy Sv. Nicholasa.
Česká republika bude počas osláv rozšírenia hosťom mesta Killarney, ktoré mu na sobotu chystá srdečné privítanie. Ústrednou témou je Európa vo farbách. Všetkých na oslavy pozýva primátor mesta Michael Courtney. K programu patrí výstava írskej a českej novinárskej fotografie približujúcej život v oboch krajinách za posledný rok. V Sprievode farieb sa objaví írska pouličná divadelná skupina Bui Bolg. Vo Farbe hudby vystúpi akordeonista Seamus Begley a Jim Murray z Írska, Ella Fitzgeraldová rómskej hudby Věra Bíla so skupinou Kale z Českej republiky a génius klasickej, jazzovej a rómskej hudby, violončelista Roby Lakatoš z Maďarska.
Maďarsko privíta primátor mesta Sligo Sean Mac Manus. Na ulici vystúpi Cédrus a skupina Ifjú Muzsikások, Tabby Callaghan & Friends, Mary Roche & Cosmic Banditos, The Hooks, známa country speváčka Sandie Kelly a jej skupina, raperi zo Sliga Global Underground, tradičná hudba Jarleth McTernan & Friends a jazzová kapela Yvonne Cunningham Quartet. Prvomájový karnevalový sprievod poputuje mestom za účasti 150 tanečníkov, 120 bubeníkov, tradičných, klasických a jazzových hudobníkov - maďarských aj írskych.
Litva a Kilkenny sa zoznámia v sobotu 1. mája a na oslavy všetkých pozýva primátor mesta Pat Crotty. Umelkyňa Helena Gorey vystúpi v rámci osobitého projektu, ktorého podstatou je vizuálny kontakt medzi deťmi z
Gael Scoil Osráiv Kilkenny a školou Sv. Kristoforusa vo Vilniuse. Od centra po okraj je výstava írskych a litovských umelcov vypovedajúcich prostredníctvom videozáberov o krajine, kultúre a spoločnosti oboch krajín. Na podujatí sa predstaví aj známy litovský poet Tomas Venclova. Jeho práce boli preložené do 25 jazykov, a tiež preložil väčšinu kníh do litovčiny vrátane niekoľkých kapitol Ulyssesa. Okrem toho si tímy z Litvy a Kilkenny zahrajú basketbal. 1. mája rozšírenie o desať krajín privíta divadelná skupina Quidams s predstavením Herbertov sen ako aj s desiatimi chodcami na chodúľoch, z ktorých každý privíta jeden nový štát EÚ.
Cyprus bude hosťom mesta Bray, ktorý v únii privíta primátor Noel Keyes. Bábkové divadlo Julie-Rose McCormickovej uvedie bábkovú hru založenú na európskych rozprávkach. V Írsku sa predstaví aj Andreas Georgious, ktorý je jedným z najznámejších cyperských hráčov a "skutočných hudobných inovátorov". Počas Dňa vítania vystúpi spolu s maďarským violončelistom Zoltánom Lantošom z Maďarska a írskou skupinou Khanda. Bray Jazz 2004 privíta ďalších významných hudobníkov z piatich nových členských štátov vrátane jedného z najstarších džezmenov poľského trubkára Tomasza Stanka. Návštevníci sa o Cypre veľa dozvedia aj na výstave národných krojov a ľudovej zručnosti.
Letterkenny bude hostiteľom najväčšej pristupujúcej krajiny Poľska. Pripravená je výstava o živote v Poľsku a jeho kultúre ako aj výstava plagátov Rafala Olbinského. Poľské jedlo a pivo budú cez víkend podávať v reštauráciách v celom meste. Divadlo KTO sa predstaví sprievodom fantastických kreatúr pochádzajúcich z mora. Karnevalová hudba, masky, tanec, exotické kostýmy a pestré farby sa predstavia spolu s írskymi skupinami Inishowen, Ballyshannon & Cosa Meata.