Existuje viacero rád, ako sa vyhnúť nepríjemným pocitom, či nebodaj chorobám objavujúcim sa už počas prvých zimných dní. Vhodnou prevenciou totiž možno prípadným neduhom predísť. Hlav-nou zbraňou proti prechladnutiu je vitamín C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu. Jeho naj-dôležitejšími dodávateľmi sú všetky druhy ovocia a zeleniny. Veľakrát pomáha aj pravidelná telesná aktivita, ktorá predsa len zvyšuje odolnosť organizmu. Odolnosť človeka je totiž faktorom, ktorý môže výrazne urýchliť alebo spomaliť samotné prechladnutie.
Ako tvrdia odborníci, každý je zodpovedný za to, ako sa stará o svoj imunitný systém a či v prípade nákazy ochorie vážne, ľahko, alebo infekcia prebehne bez klinických príznakov a imunitný systém sa posilní. Porucha funkcie tohto systému sa prejaví znížením imunity a častými infekciami. Najčastejšou príčinou ochorenia sú vírusy, na oslabenej sliznici sa neskôr môže pridružiť i bakteriálna infekcia. Bezdôvodné použitie antibiotík však oslabí činnosť imunitného systému vo väčšej miere. Ľudia so silným imunitným systémom neochorejú ani pri styku s infekčne chorým človekom. Správna činnosť imunitného systému vyžaduje rešpektovanie prirodzených potrieb ľudského tela, ako i prírodných zákonitostí (striedanie dňa, nocí a ročných období). Na jeseň a v zime má byť strava teplá a výživná, vhodné sú kúpele v teplej vode a masáže olejom. Epidémie sa najrýchlejšie šíria v kolektívoch, v hromadných dopravných pros-triedkoch a šíreniu infekcie napomáha teplé vlhké a znečistené ovzdušie po predchádzajúcom podchladení a vyčerpaní organizmu.
Pre zbavenia sa prechladnutia sa odporúča obmedziť fyzickú a duševnú aktivitu, najlepšie vyležať ochorenie v teplej posteli. Ideálne je vypotiť sa po dobu pol až jednej hodiny, ohriať organizmus, prijímať dostatok tekutín najmä vo forme bylinných čajov. V priaznivom prípade je možné vyliečiť prechladnutie do 3 dní, u oslabených jedincov do 7 dní a u ľudí s dobrou imunitou do 24 hodín. Pri nesprávnom spôsobe liečby a pridružení bakteriálnej infekcie môže byť obdobie rekonvalescencie oveľa dlhšie.
Čo proti prechladnutiu
Cesnak - má protibakteriálne účinky a už dlho sa využíva ako liek proti nádche, pri zapálenom hrdle, kašli a dýchacích ťažkostiach. Napomáha vykašliavanie, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, má vysoký obsah vitamínu A, B1, B2 a C. Odporúča sa zjesť aspoň jeden strúčik denne, prípadne si urobiť cesnakovú šťavu proti kašľu, nádche a chorému hrdlu. Nasekané strúčiky cesnaku sa zalejú medom a nechajú sa stáť 2 - 3 hodiny. Vyextrahovaná šťava sa môže užívať po lyžičkách po celý deň.
Cibuľa - obsahuje allicín, ktorý posilňuje imunitný systém. Éterické oleje brzdia zápalové procesy a uvoľňujú hlien. Obsahuje veľa zinku potrebného na stavbu kostí, vitamíny B,C, A i E. Odporúča sa jesť surová. Musí sa jesť len čerstvá, pretože po rozkrojení sa po 24 hodinách sa stáva toxickou. Výskumy odporúčajú zjesť denne 60 g. Proti zachrípnutiu je dobré cibuľu nasekať a uvariť s tromi polievkovými lyžicami medu na sirup, užívať po lyžičkách. (www.byliny.sk)
Jablkový ocot
Bolesti v krku: niekoľkokrát denne kloktajte po dobu dvoch minút roztokom pripraveným z 1 l vlažnej vody a 5 lyžíc octu.
Horúčka: do 1 l studenej vody prilejte 2 l jablkového octu, v roztoku namočte uteráky a omotajte nimi lýtka. Ponechajte ich priložené tak dlho, pokiaľ nie sú úplne suché.
Koreniny:
Škorica - jej výťažky sa využívajú do prípravkov proti nachladnutiu.
Anýz - anýzový čaj, ktorý sa dá kúpiť v lekárni, osladený medom má efekt proti kašľu.
Badyán - zaháňa bolesť v krku - dobrý je horúci badyánový čaj účinne pomáha pri bolestiach v krku.
Muškátový orech - odvar z čerstvo nastrúhaného muškátového orechu pomáha pri ochorení priedušiek.
Mäta pieporná je jednou z nájznámejších liečivých rastlín. Používa sa už celé stáročia. Už dávno sa mäta využívala na odstraňovanie bolesti hlavy a kašľa. Ani moderná doba však na ňu nezabúda. Mätový čaj zahreje organizmus a posilní ho pri rekonvalescencii. Zároveň osvieži telo ničené horúčkou. A nielen to. Mäta pomáha pri odkašliavaní, ak je človek prechladnutý a je dobrým prostriedkom proti bolesti v krku. Pôsobí nielen proti bolesti, ale aj protizápalovo.
Aj šípky sa neustále zbierajú predovšetkým pre vysoký obsah vitamínu C. Šípkový čaj je dobrou prevenciou proti prechladnutiu a chrípke, pretože povzbudzuje imunitný systém. Regeneruje organizmus a je prostriedkom na potlačenie smädu.
Šalvia lekárska - má protizápalové účinky najmä pri bolestiach hrdla a ďasien. Okrem toho znižuje nadmerné potenie. Používa sa na výplachy úst a kloktanie.
Lipa veľkolistá - má výrazný účinok na podporu potenia, pije sa 3-5 x denne.
Baza čierna - má potopudný a močopudný účinok.
Dúška tymianová - používa sa vo forme kúpeľa pri prechladnutí
(sbr)