Prekúrené miestnosti sú najväčším požieračom energie

Výskumy spotreby energie v bytoch ukázali, že osvetlenie predstavuje hodnotu do troch percent z celkovej spotreby energie. Naopak, celé štyri pätiny pripadajú na teplú úžitkovú vodu.

Pri vykurovaní v byte sa podľa existujúcich výpočtov zvyšuje spotreba energie o šesť percent na každý stupeň navyše nad 20 stupňov Celzia. Každý si dokáže celkom ľahko vypočítať, koľko tepla spotrebuje, keď má v obývacej izbe namiesto odporúčaných 21 stupňov tridsaťdva. Niektorí neprijímajú takéto tvrdenia s odôvodnením, že je im jednoducho zima. Ľudský organizmus si však veľ-mi ľahko zvykne aj na nižšie teploty a pritom nehrozí nebezpečenstvo prechladnutia. Takýto proces samoregulácie sa však nepodarí zrealizovať tomu, kto celý deň v škole alebo v zamestnaní presedí v prehriatej miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak sme sa rozhodli šetriť energiu, nie vždy platí, že si to vyžaduje nekonečné investície. V niektorých prípadoch je možné dôkladnou reguláciou termostatických hlavíc na radiátoroch a termostate, ktorý riadi teplotu vody v kotle, ušetriť až dvadsať percent energie na vykurovanie.

Vytvoriť si vhodné ekologické podmienky znamená okrem iného aj na-učiť sa šetriť energiou a energiu správne využívať. Túto potrebu pocítili západné krajiny počas prvého ropného šoku. Nie je to krátka cesta, ale nedá sa jej ani vyhnúť. Ceny energie nie sú najnižšie, a preto sa treba naučiť šetriť tam, kde to príliš „nebolí“. Veľa úsporných riešení sa pri súčasnej cenovej úrovni neprejavuje v rýchlej návratnosti vložených finančných prostriedkov. Pokiaľ sa však takýto krok rozhodnete urobiť čo najskôr, ušetríte na nákladoch, ktoré v budúcnosti určite nebudú klesať. Motívom a východiskom na šetrenie energiou by mala byť kontrola veľkosti dosiahnutých úspor či porovnanie veľkosti spotreby elektrickej energie, plynu a tuhých palív s minulým obdobím. Východiskom by teda malo byť meranie energie. Vzhľadom na to, že naše návyky na tepelnú pohodu sú skôr zlozvykmi, k istému obmedzovaniu našich po-trieb tepla dôjde v každom prípade. V tejto súvislosti je zaujímavý jeden údaj - zmena teploty v miestnosti, ktorú vykurujeme, o 1 stupeň Celzia sa prejaví v zmene spotreby energie o 6 %. Pri našom zvyku prekurovať budovy by dodržovanie potrebných teplôt malo priniesť výraznú zmenu v spotrebe energie.

SkryťVypnúť reklamu

Základná časť spotreby energie pripadá na vykurovanie, pripomeňme si aspoň niekoľko základných odporúčaní:

- Radiátory nie sú ideálnou ozdobou interiéru, ale snaha zakryť ich nábytkom, závesom či špeciálne vyrobeným debnením je najväčším nezmyslom, ktorý zvyšuje nároky na spotrebu tepla až o 40 percent.

- Radiátory sa taktiež zvykli umiestňovať do výklenkov pod oknami. Zoslabnuté odvodové steny vytvárajú tepelný most, ktorým teplo pohodlne uniká von. V panelovej výstavbe sa síce tento prvok neobjavuje, ale aj tu dochádza k úniku tepla stenou, na ktorej je radiátor upevnený. Zlepšenie možno dosiahnuť napríklad umiestnením lesklej hliníkovej fólie na stenu za radiátorom. Fólia totiž odrazí teplo späť do miestnosti. Pokiaľ nám priestor medzi radiátorom a stenou umožní skombinovať fóliu so slabšou polystyrénovou doskou, dosiahneme ešte väčšie zníženie strát tepla.

SkryťVypnúť reklamu

- Najväčšia položka tepelných strát pripadá na okná a vonkajšie dvere, odvíja sa to predovšetkým na ich netesnosti. V niektorých prípadoch sú netesnosti medzi rámom okna a murivom alebo panelom také veľ-ké, že vznikajúci prievan vidíme na pohybujúcich sa záclonách. Na utesnenie možno použiť stavbárske plastické tmely, prípadne účinný penový polyuretán.

- Ďalšie netesnosti, predovšetkým u starších okien, sú medzi sklom a rámom. Tu pomáha oprava tmelu. Prakticky žiadny typ okien netesní, dá sa to vyriešiť namontovaním tesnenia.

- Najlepším izolátorom je nepohyblivá vrstva vzduchu. Tu môžeme pred oknom vytvoriť správnym závesom, ktorý budeme na noc zaťahovať. Mal by byť z hustej ťažkej látky a mal by siahať až na zem, pokiaľ pod oknom nie sú radiátory ústredného kúrenia. Ak sú pod oknom radiátory, závesy by mali, pochopiteľne, siahať len po parapetnú dosku. Ak by zostali radiátory pod oknom, vykurujeme ulicu.

SkryťVypnúť reklamu

- Medzi najvýraznejšie úsporné opatrenia na zníženie strát tepla patria aj vonkajšie žalúzia. Obdobne môžeme postupovať aj v prípade vonkajších dverí. Potom, čo sme utesnili okná, nainštalovali závesy alebo žalúzie, urobili sme ďalší krok k dodatočnej tepelnej izolácii.

(sbr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu