BRATISLAVA - Ruské ministerstvo pre atómovú energiu v týchto dňoch lobuje v ruskom parlamente za presadenie zákona, ktorý by umožnil dovoz vyhoreného jadrového paliva do krajiny. Za jeho uskladnenie by Rusi chceli získať v najbližších desiatich rokoch až 20 miliárd dolárov. Píše o tom včerajšie vydanie denníka Financial Times.
Rusko chce ponúknuť voľné kapacity svojich úložísk za poplatok hlavne menším krajinám, ktoré na ukladanie jadrového odpadu nemajú podmienky. Ide hlavne o ázijské a európske krajiny. Ministerstvo tvrdí, že záujem už prejavilo Švajčiarsko, Južná Kórea, Singapur, Indonézia, Taiwan, Bulharsko a Maďarsko.
„Pre malé štáty je veľmi náročné hľadať úložiská,“ povedal Boris Nikipelov, špeciálny poradca ministerstva. „Je pre ne oveľa lepšie dopraviť ho do veľkej krajiny, ako je naša, ktorá má s manipuláciou s vyhoreným jadrovým palivom bohaté skúsenosti.“
Ministerstvo plánuje doviezť až 20-tisíc ton použitého paliva v najbližších desiatich rokoch a uložiť ho na 20 až 25 rokov. Palivo chcú Rusi prepracovať na ďalšie využitie vo svojich vlastných elektrárňach.
Podľa Nikipelova môže Rusko začať s využitím úložiska Krasnojarsk-26 v oblasti centrálnej Sibíri. Časť prostriedkov získaných z tejto činnosti sa potom môže využiť na budovanie ďalších úložísk.
Návrh sa dostane do druhého čítania v parlamente 22. marca tohto roka. V prípade, že prejde, stane sa Rusko prvou krajinou na svete, ktorá ponúkla vlastné územie na ukladanie jadrového paliva iných štátov.
Ruský zámer narazil na tvrdý odpor environmentálnych oraganizácií a regionálnych parlamentov na Urale a Sibíri. „Radiácia z vyhoreného paliva je veľmi vysoká,“ hovoria ekológovia. Argumentujú hlavne tým, že Rusko ešte nemá dostatočnú infraštruktúru a technológiu na bezpečnú prepravu a ukladanie paliva v takom rozsahu, ako navrhuje ministerstvo.
Veľká Británia a Francúzsko prepracúvajú vyhorené palivo pre niekoľko krajín, napríklad pre Japonsko a Nemecko, vyvážajú ho však späť.
TOMÁŠ KURTANSKÝ