júci vzostup ochorenia každoročne asi o 0,5 %. Na Slovensku je každý rok zistených približne 2500 nových prípadov rakoviny pľúc. Ide zároveň o ochorenie, o ktorom existuje vo verejnosti, ale aj v odborných kruhoch viacero nepresných informácií, predstáv či predsudkov. Pozrime sa na niektoré z nich.
MÝTUS: Fajčenie je jedinou príčinou rakoviny pľúc
REALITA: Fajčenie je hlavnou príčinou rakoviny pľúc a približne 80 % prípadov rakoviny pľúc je jeho dôs-ledkom. Je tragédiou, že napriek tomu, že tento fakt je známy už desaťročia, neboli prijaté dostatočne efektívne opatrenia na zastavenie epidémie fajčenia. Asi 15 % prípadov rakoviny pľúc však vzniká v dôsledku iných karcinogénov, t.j. rakovinu vyvolávajúcich látok v pracovnom a v životnom prostredí. Zamestnania, v ktorých sa možno s týmito toxickými látkami stretnúť, sú napríklad produkcia pesticídov, práce s asfaltom, s plynom, produkcia alebo expozícia azbestu, konštrukčné a izolačné práce, práce v lodeniciach, chemický priemysel, spracovanie kovov - produkcia batérií, chrómovanie, produkcia ocele a niektoré ďalšie.
Ďalšími príčinami rakoviny pľúc, respektíve faktormi zvyšujúcimi riziko ochorenia sú zlé stravovacie návyky - nedostatok zeleniny, ovocia, zlá životospráva - stres a nedostatok pohybu. Nepochybne majú význam aj v súčasnosti intenzívne skúmané genetické vplyvy, resp. riziká.
PREDSUDOK: Kto má rakovinu pľúc - je si sám na vine
REALITA: Pohľad na fajčiara ako na „vinníka“ je nesprávny. Od fajčenia vzniká veľmi silná závislosť. Toto však výrobcovia cigariet, resp. tabakových výrobkov spotrebiteľom zatajili. Mnohí dnes náruživí fajčiari začali fajčiť v mylnej predstave, že kedykoľvek budú chcieť, ľahko prestanú. Tí starší, keď začínali, nemali žiadne informácie o možných škodlivých účinkoch fajčenia. Tí mladší, keď začínajú s fajčením dnes, sú často obeťami cielenej reklamy a pre fajčenie prajnej „spoločenskej klímy“.
MÝTUS: Rakovina pľúc je smrteľné ochorenie
REALITA: Nie je. V liečbe rakoviny pľúc bol v poslednom desaťročí do-cielený pokrok v liečebných postupoch: v chirurgickej liečbe, v ožarovaní (rádioterapii), v chemoterapii. Obzvlášť výrazný pokrok bol vo využití kombinácií uvedených liečebných postupov. Spôsoby optimálnej liečby sa odlišujú podľa typu rakoviny, rozsahu ochorenia a celkového stavu pacienta. Vo všeobecnosti, pravdepodobnosť vyliečenia po zis-tení diagnózy rakoviny pľúc je pri prvom štádiu ochorenia približne 80 % pri štvrtom je to však menej ako 5 %.
MÝTUS: Chirurg povedal, že celý nádor bol operáciou odstránený
REALITA: Operácia a odstránenie nádoru je rozhodujúcou liečbou hlavne u nemalobunkového typu rakoviny pľúc. Ideálny stav, pri ktorom sa odstráni malý nádorček, ktorý neprenikol do okolia pľúc alebo do miazgových uzlín, je veľmi zriedkavý. Obyčajne je chirurgicky odstránený pokročilejší nádor, ktorý si už vyžaduje kombináciu liečebných metód, t.j. pridanie chemoterapie, rádioterapie alebo ich kombinácie po operácii. Iným príkladom kombinovaného postupu je použitie úvodnej chemoterapie s cieľom zmenšiť pokročilejší nádor, a tým umožniť následnú operáciu. Použitie moderných chemoterapeutík v kombinácii s operáciou, prípadne s využitím rádioterapie je najvýznamnejším pokrokom v liečbe.
PREDSUDOK: Liečba pokročilej rakoviny pľúc nemá význam
REALITA: Pokročilá, metastázovaná rakovina pľúc sa lieči obyčajne chemoterapiou - t.j. podaním liekov, najčastejšie vo forme infúzií, ktoré majú za cieľ likvidovať rakovinové bunky v tele. Pravdepodobnosť vyliečenia pokročilej, metastázovanej rakoviny pľúc samotnou chemoterapiou je menej ako 5 %. Pri nemalobunkovom karcinóme pľúc boli sledovania robené v 80-tych rokoch a s použitím novších liekov v 90-tych rokoch. Pacienti, ktorí neboli liečení chemoterapiou, mali pravdepodobnosť prežitia jedného roku približne 10 %, pacienti liečení staršími liekmi 20 %, pacienti liečení novšími liekmi 40 %. Chemoterapia zlepšovala, podobne ako pri malobunkovom type karcinómu, aj kvalitu života, resp. zmierňovala príznaky ochorenia.
PREDSUDOK: Liečba pokročilej rakoviny pľúc chemoterapiou je príliš drahá
REALITA: Analýzy z Kanady, USA a EÚ preukázali finančnú efektivitu chemoterapie aj v porovnaní s najlepšou symptomatickou liečbou - t.j. liečbou zameranou iba na zmiernenie prejavov ochorenia bez chemoterapie.
MÝTUS: Alternatívna medicína pomôže pri pokročilej rakovine pľúc
REALITA: V súčasnosti je dostupný veľký počet neoverených prípravkov, ktoré sa snažia priam vsugerovať chorým ľuďom „inú“ liečbu. Na tom by nemuselo byť nič zlé, keby nešlo prakticky vždy o prípravky alebo postupy, ktoré neboli overené v klinických sledovaniach, vyžadujúce si nemalé finančné prostriedky, často ekonomicky ohrozujúce chorého a aj jeho rodinu. Použitie podobných postupov nemôže byť náhradou klasickej medicíny, naopak, môže poškodiť pacienta tým, že nedostane včas účinnú liečbu.
Realita: Predísť rakovine pľúc je jednoduchšie než ju liečiť.
Je známy hlavný rizikový faktor ochorenia a aj iné rizikové faktory. Ako sa teda chrániť pred rakovinou pľúc? Prestať fajčiť nie je nikdy neskoro. Je to potrebné dokonca aj v prípade, že už je stanovená diagnóza rakoviny pľúc.
Odstrániť mýty a predsudky spojené s rakovinou pľúc je v záujme pacientov trpiacich na toto ochorenie. Je to však aj v záujme tých, ktorí sú potencionálne ohrození v budúcnosti, a to sme s väčšou alebo menšou pravdepodobnosťou my všetci. Rozšíriť vedomosti o rakovine pľúc, obmedziť fajčenie, ale aj vplyv iných karcinogénnych látok, zlepšiť diag-nostiku ochorenia, zabezpečiť dostupnosť kvalitných liekov, ďalej zlepšovať celkovú kvalitu starostlivosti o pacientov s rakovinou pľúc - to sú úlohy pre zdravotníckych pracovníkov, i pre celú spoločnosť.
MUDr. Peter Beržinec, CSc.
Onkologické oddelenie I
Vysokošpecializovaný odborný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb
Nitra-Zobor