Juhoafrické médiá minulý týždeň takmer prestali informovať o udalostiach v Afganistane. Na prvých stránkach sa po prestávke objavila Mandelova exmanželka Winnie opäť v putách pred súdom v Pretórii. Veľkolepú raziu, pri ktorej protiteroristická jednotka Winnie vytiahla z luxusného mercedesu, sprevádzala kolóna buldozérov. Tie v súlade s nariadením súdu zrovnali so zemou Mandelovej ilegálnu reštauráciu v Sowete.
Podnik, ktorému chýbala akákoľvek dokumentácia: od stavebného povolenia po licenciu na predaj alkoholu, však na zozname s vyše šesťdesiatimi bodmi obžaloby predstavuje len zanedbateľný detail. Winnie čelí desiatkam obvinení z finančných podvodov. „Ide tu o milióny,“ informoval sudca Carel du Toit. „Vo väčšine prípadov sú to pôžičky, ktoré pani Mandelová ako šéfka Ženskej ligy Afrického národného kongresu udeľovala tak mŕtvym dušiam, ako najbližším príbuzným.“
Súd sa ďalej dozvedel, že obžalovaná za posledných desať rokov neodovzdala ani jedno daňové priznanie. „Winnie od rozvodu s bývalým juhoafrickým prezidentom v roku 1996 notoricky neplatí účty za telefón a elektrinu,“ zistil denník The Star.
Na otázku kto financuje chod jej opulentnej domácnosti, povestné víkendy v Sun City a časté zahraničné cesty, Winnie neochotne priznala, že na jej „skromnú existenciu prispievajú desiatky domácich a afroamerických priaznivcov.“
„Winnie podľa všetkého dávno podľahla ilúzii, že zákony v tejto krajine platia len pre smrteľníkov,“ vyhlásil poslanec Douglas Gibson, ktorý v mene parlamentnej opozície proti Mandelovej inicioval trestné stíhanie. „Pán Gibson sa odhodlal na úctyhodný, ale zďaleka nie bezprecedentný čin,“ napísal The Star. Winnie sa totiž po usvedčení z únosu a vraždy detského aktivistu v roku 1988 v týchto dňoch dopracovala už k 245. obvineniu so 47. súdnou dohrou.
Počiatky jej problémov s justíciou sa datujú do polovice 80. rokov. Ako manželka najslávnejšieho politického väzňa na svete vtedy riadila pochybnú mládežnícku organizáciu a systematicky terorizovala černochov, ktorých považovala za kolaborantov s apartheidom. Množiace sa škandály, ktorým dominovali sexuálne orgie, drogy, alkohol, násilie a finančné podvody, nakoniec vyústili do rozchodu s Nelsonom Mandelom. „Winnie ho takmer zdiskreditovala, politicky aj morálne,“ vyhlásil v roku 1992 juhoafrický nositeľ Nobelovej ceny za mier arcibiskup Desmond Tutu.
Dnes sa Winnie napriek nelichotivej minulosti a vďaka populizmu teší širokej černošskej podpore. V médiách sa v súvislosti s nepopulárnym prezidentom Thabom Mbekim dokonca špekuluje o jej prezidentských ambíciách. „Mbeki a Africký národný kongres si to uvedomujú,“ myslí si juhoafrický komentátor Max du Preez, „a Winnie preto zo strachu pred negatívnou publicitou roky garantujú beztrestnosť.“
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME