FOTO - ARCHÍV TASR
Maďarsko a Poľsko naopak zaviedli odvetné opatrenia, ktorými obmedzia svoj pracovný trh tým štátom únie, ktoré ho dočasne obmedzili pre budúcich členov.
Slovensko odmietlo zaviesť recipročné opatrenia, lebo podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana "nechceme robiť to, za čo ostro kritizujeme iných". Slovensko podľa neho rešpektuje základné slobody "vrátane slobodného pohybu osôb".
Minister práce Ľudovít Kaník vyhlásil, že slovenské opatrenia by boli iba gestom bez efektu. "Nedá sa predpokladať, že by došlo k lavínovému príchodu pracovníkov zo západnej Európy na Slovensko." Okrem toho vydávanie pracovných povolení by znamenalo "obrovskú administratívnu náročnosť pre úrady".
Kukan dodal, že obmedzeniami by sme bránili prílevu zahraničných investícií a príchodu manažérov a odborníkov.
Obaja ministri tvrdia, že otvorenie slovenského pracovného trhu umožní lepšie vplývať na členské krajiny, ktoré pred Slovákmi svoj pracovný trh zavreli, aby čo najskôr rozhodnutie zmenili.
Kukan tvrdí, že V4 chce naďalej spolupracovať a zosúlaďovať svoje rozhodnutia, ale vie, že sú situácie, keď sa nepodarí dohodnúť spoločný postup. "Toto je jedna z nich."
Posledné postoje členských a pristupujúcich krajín únie k otvoreniu pracovného trhu
Prechodné obdobia
Sedemročné prechodné obdobie využijú Rakúsko a Nemecko, päťročné Francúzsko, ktoré navrhlo uzavrieť bilaterálnu dohodu o výmene 300 odborníkov ročne vo veku 18 - 35 rokov na 3 - 12 mesiacov s predĺžením do 18 mesiacov.
Dvojročné prechodné obdobie zavedie Belgicko, Fínsko, Grécko, Luxembursko a Španielsko - to s ústupkom, že od občanov z nových členských štátov, ktorí získajú povolenie na sezónnu prácu kratšiu ako 180 dní, nebude vyžadovať pracovné vízum a od 1. mája 2004 bude mať plne liberalizované právo na podnikanie.
Portugalsko zavedie dvojročné obdobie, no ponúka uzavretie bilaterálnej dohody, ktorá by stanovila určitý počet pracovných miest na vybrané profesie. Dvojročné prechodné obdobie uplatnia aj krajiny ako Island a Nórsko.
Holandsko najprv ohlásilo, že trh otvorí, no potom rozhodlo o systéme pracovných povolení pre sektory hospodárstva, v ktorých nie je dostatok uchádzačov z dnešných krajín únie. Dánska vláda po počiatočnom súhlase prijala opatrenia na obmedzenie prístupu lacnej pracovnej sily.
Nerozhodnutí
Taliansko - vláda sa prikláňa k zavedeniu dvojročného prechodného obdobia, s možnosťou stanovenia vysokých kvót pre pracovníkov z pristupujúcich krajín.
Otvorenie trhu
Pracovný trh otvorilo Írsko, no vláda obmedzila prístup k sociálnej starostlivosti. Dávky získajú iba tí, čo majú v krajine pobyt aspoň dva roky.
Pracovný trh otvorí Veľká Británia, záujemcovia o zamestnanie sa môžu zaregistrovať. Kto sa zamestná, bude mať rovnaké práva ako ostatní zamestnanci s výnimkou niektorých sociálnych dávok. Už vraj nie je žiaden dôvod pracovať v Británii načierno, Briti vyzývajú ľudí, aby svoj pomer legalizovali - vláda pravdepodobne ráta s amnestiou pre pracovníkov z novopristupujúcich krajín.
Švédsky parlament včera zamietol vládny návrh obmedziť občanom nových členských štátov na dva roky prístup na švédsky pracovný trh. Švédsko sa ako tretie v poradí rozhodlo zostať úplne otvorené a poslanci hlasovali proti vôli menšinovej vlády, ktorá sa obáva zneužívania švédskeho veľkorysého sociálneho systému.
Z nových členských krajín otvorili úplne svoj trh Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko.
Pre občanov z nových krajín únie, Írska, Británie a Švédska otvoria svoj trh aj Maďarsko a Poľsko. Recipročné opatrenia zvažuje aj Slovinsko.
Autor: haj, mch