Čo u nás vidia pred vstupom: diskriminovaných Rómov

BRATISLAVA - Obraz Slovenska v zahraničnej tlači tesne pred vstupom do únie je stereotypný - krajinu zobrazujú cez príbehy Rómov z východného Slovenska. Zahraničné médiá prinášajú obraz ich chudoby, zaostalosti.

Guardian: Slováci chcú poslať Rómov do plynu

"Rómovia zaplatia vysokú cenu za vstup do únie," píše britský denník Guardian. Prináša reportáž z rómskej osady v Trebišove a sústreďuje sa na príbeh Radoslava Pukyho, 28-ročného Róma, ktorého našli utopeného v rieke po zásahu polície v osade pri februárových nepokojoch.

"Radoslav Puky odpočíva v najvzdialenejšom kúte cintorína v Trebišove," píše denník. "Aj pochovávaní sme oddelene. Rómov všetci nenávidia," cituje jeho priateľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre väčšinu Slovákov bol podľa Guardianu Radoslav len ďalší Cigán, pre mnohých Európanov bol hrozbou, jedným z miliónov Rómov, ktorí môžu "zaplaviť" Britániu a "parazitovať" tam. Rómovia majú vraj všetky dôvody odísť zo Slovenska, kde sú ponižovanou nižšou vrstvou - zažívajú stále sa zvyšujúcu segregáciu v školách, pri bývaní. Existujú tam mestá, kde majú Rómovia zakázaný vstup, pre mnohých Slovákov, vrátane úradníkov a policajtov, sú Rómovia "špinaví", pre iných "zlodeji", "háveď", dobrá len na to, aby "ich poslali do plynových komôr".

Denník opisuje situáciu v trebišovskom gete, kde sa obyvatelia boja hovoriť o Radoslavovi Pukym. "Jeho smrť je príkladom, aký efekt má vstup do únie na Rómov. Zatiaľ im nepriniesol nijakú pomoc, a ublížil, kde mohol. V januári vláda znížila štátne dávky, v zúfalom pokuse urobiť zápasiacu ekonomiku krajiny konkurencieschopnou s ostatnými krajinami únie. To spôsobilo, že veľa Rómov zostalo stáť pred dilemou - zaplatiť nájomné, alebo si kúpiť jedlo. Inými slovami, vybrať si - stať sa bezdomovcami alebo hladovať."

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúci mesiac muži z osady podľa denníka "vstúpili do mesta a brali potraviny, aby nakŕmili svoje hladujúce rodiny. Radoslav nebol jedným z nich, ale polícia pri svojej odpovedi nerozlišovala". Denník spomína, že podľa Amnesty International 250 policajtov zaútočilo na osadu a bili mužov, ženy a deti obuškami a elektrickými palicami na dobytok. "Radoslava naposledy videli, ako uteká pred policajtami, neskôr rodina vytiahla jeho telo z jazera."

Vstup do únie mal pritom Rómom pomôcť. Kandidátske krajiny mali bojovať proti nedodržiavaniu ľudských práv a zlepšiť sociálne podmienky. Namiesto toho, cituje Guardian Beátu Oláhovú z Európskeho centra pre práva Rómov, "vstup drasticky zhoršil život Rómov".

Denník však zistil, že Rómovia z osady sa nechystajú na Západ. "Keby to bolo možné, išiel by som niekde inde, ale nemám peniaze. A aj tak, Rómov každý nenávidí," smutne hovorí Koloman Pulko.

SkryťVypnúť reklamu

Dagens Nyheter: Rómovia sú doma diskriminovaní

Rozsiahlu reportáž z Luníka IX priniesol aj švédsky denník Dagens Nyheter. Prináša príbeh Rómov, z ktorých pracuje len veľmi málo a naopak veľa z nich je závislých od sociálnych dávok.

Podľa prieskumov až deväť z desiatich Slovákov považuje Rómov za "lenivých, hlučných a násilníckych", dve tretiny ich však zároveň popisujú ako "spontánnych, hravých a sebaistých". Len jedna pätina Slovákov ich vníma ako "svojich ľudí." Švédski reportéri opisujú stretnutie s Rómami, ktorí sa po 4 rokoch vrátili z Belgicka. Tam ich nikto nediskriminoval, zatiaľ čo "na Slovensku nás všetci pokladajú za zvieratá".

Denník však priznáva, že za desivé obrazy Rómov, zaplavujúcich západnú Európu, môžu reportéri britských bulvárnych denníkov.

SkryťVypnúť reklamu

CNN: Slovensko hľadá pomoc s Rómami

Reportáž z rómskej osady v Svinej priniesla aj americká televízna stanica CNN. "Na prvý pohľad vyzerá Svinia ako pokojná dedina. Ale zblízka je obraz iný. Neďaleko od pohodlných domov je rómska osada, domov pre 650 Rómov. Nie je tam voda, elektrina ani plyn - a je neuveriteľne špinavá."

Televízia cituje Ivana Červenáka, ktorý má 11 detí, s deviatimi z nich žije vo vlhkej, úzkej izbe. Aj on, ako mnohí, závisí od štátnych dávok. "Ako môžeme žiť v krajine, kde nie je práca? Aby prežili, majú Rómovia dve možnosti - buď sa odsťahovať, alebo kradnúť," povedal.

CNN tvrdí, že rómske deti navštevujú segregované školy a školy pre mentálne postihnuté deti. (mar, čtk)

Vláda: O Slovensku vychádzajú aj iné správy

SkryťVypnúť reklamu

Obraz Slovenska v zahraničných médiách v posledných týždňoch nie je podľa hovorcu vlády Martina Marušku len negatívny. "V poslednom období sme pri každej zahraničnej návšteve premiéra a členov vlády zaznamenali veľký záujem prestížnych médií o Slovensko. Vychádza množstvo článkov, v ktorých si všímajú vládne reformy a zahraničné investície."

Pozitívnejšími správami boli články v amerických denníkoch New York Times a International Herald Tribune z 13. apríla, v ktorých autor prináša reportáž z Trnavy, kde bude stáť nový závod Peugeot-Citroen, informuje o investícii Hyundai/Kia a chváli slovenskú daňovú reformu.

Aj vicepremiér pre európsku integráciu a menšiny Pál Csáky má dojem, že Slovensko má v týchto dňoch v Európe dobrý zvuk. "Bol som v poslednom čase v šiestich krajinách. V každej krajine máme vždy článok v miestnych novinách alebo vystúpenie v elektronických médiách. Prinajmenšom v 13 alebo 14 krajinách sú teraz dni Slovenskej republiky." Rómovia podľa neho vôbec nie sú najčastejšou otázkou, ktorú mu novinári kladú. "Rezonovali voľby prezidenta a daňová reforma, to je teraz v Európe šlágrom."

SkryťVypnúť reklamu

Posledný článok, ktorý si Csáky o Slovensku prečítal v zahraničných novinách, bol pozitívny. "Vo Financial Times som si prečítal o tom, či je slovenská daňová reforma inšpiráciou alebo záťažou pre Európu. Financial Times to vyhodnotil skôr pozitívne. " (mar, haj)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu