a je drevotrieska. Z módy už vyšli čierne rakvy, ktoré sa používali v päťdesiatych rokoch. V ponuke sú aj rakvy cínové, ale tie sa nedajú spáliť. Keď zomrie človek mladší ako 18 rokov, pochováva sa väčšinou v bielej rakve.
Pochovávať sa môže len na cintorínoch. S naším vstupom do EÚ sa upravia aj normy pri pochovávaní. Každá rakva by mala mať svoj certifikát. V západných krajinách majú už dopredu pripravenú nepresakujúcu vaňu, do ktorej sa rakva položí a pri rozklade nepoškodí podzemné vody. Rakva by sa mala rozpadnúť do desiatich rokov. Na našich sa drevo síce rozpadne, ale vnútorné čalúnenie zostane.
Bratislavské pohrebníctvo Marianum poskytuje zákazníkom aj takzvaný sociálny pohreb, ktorý vyjde na 11 300 korún, a sociálnu kremáciu, ktorá stojí osemtisíc.
V krematóriu sa dajú požičať aj vence: „Je zbytočné kupovať ich, idú do odpadu a nespaľujú sa spolu s rakvou,“ tvrdí Soňa Blažejová z firmy Marianum.
Miesto na cintoríne sa platí na desať rokov dopredu, potom už záleží od rozhodnutia, na koľko ďalších rokov sa miesto predplatí. Cena za rok sa pohybuje okolo dvesto korún.
Na bratislavských cintorínoch je v súčasnosti 25-tisíc nezaplatených miest. Na nedoplatky budú v týchto dňoch upozorňovať nálepky na náhrobných kameňoch. Ak zodpovedná osoba poplatok neuhradí, mesto hrob zruší. Pozostatky z hrobu uložia hlbšie do zeme a do hrobu pochovajú ďalšie telo. (mož)