Výmena vzduchu prospieva pohode v byte

Dostatočný prísun čerstvého vzduchu je základným predpokladom príjemného pocitu v byte a zdravého bývania. Najčastejšie meníme vzduch vetraním, drahší, ale účinnejší spôsob pomocou klimatizácie minimalizuje vniknutie prachových častíc a alergénov do ...

Dostatočný prísun čerstvého vzduchu je základným predpokladom príjemného pocitu v byte a zdravého bývania. Najčastejšie meníme vzduch vetraním, drahší, ale účinnejší spôsob pomocou klimatizácie minimalizuje vniknutie prachových častíc a alergénov do bytu.

Minimálny objem vzduchu v miestnosti závisí od množstva osôb, ktoré sa v nej zdržujú a od činností, ktoré tam vykonávajú. Vetranie neprivádza len čistý vzduch, odstraňuje aj nežiaduce častice a pachy, nadmernú vlhkosť z varenia, dýchania, prania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koľko vzduchu treba meniť?

Samovoľne sa mení vzduch škárami a netesnosťami najmä v okenných rámoch a krídlach. Tým sa však nekontrolovane zbavujeme aj energie vynaloženej na vykúrenie priestoru. Byty s vymenenými okennými systémami treba intenzívnejšie vetrať.

Miestnosť s objemom 50 kubických metrov by mala mať za hodinu vymenenú polovicu objemu vzduchu, teda 25 kubických metrov.

V kuchyniach, hygienických miestnostiach, fitnes sa blíži hranica vzduchu potrebného na výmenu k sto percentám. V kuchyniach by sa dokonca mal vzduch vymeniť 5-8 ráz za hodinu alebo treba počítať s dávkou až 36 kubických metrov na osobu za hodinu. Pre WC misu je potrebná dávka 30 kubických metrov za hodinu a pre sprchu až 60 kubických metrov za hodinu.

Nebezpečné škodliviny

SkryťVypnúť reklamu

Základné látky, ktoré môžu vo väčšej koncentrácii nepriaznivo vplývať na naše zdravie, sú kysličník uhličitý z dýchania a spaľovania plynu bez odťahu, kysličníky dusíka zo spaľovania, ktoré oslabujú dýchacie cesty, a nadmerná vlhkosť okrem zdravia napáda aj stavebné konštrukcie.

Ďalšími nebezpečnými látkami sú vyparujúci sa formaldehyd a organické prchavé zlúčeniny zo stavebných materiálov a nábytku, bežný prach, rádioaktívny radón unikajúci zo stavebných materiálov a prenikajúci z podložia a napokon aj mikroorganizmy.

Hygienické požiadavky hovoria o potrebe možnosti vetrať ventilátorom v miestnosti bez priameho okna, ktoré sa dá otvoriť. Ventilátor však nenahradí vetranie otvoreným oknom. Ventilátory so snímačmi vlhkosti však pomôžu kvalite bývania. Ich odvod by mal byť vyvedený z bytu von.

SkryťVypnúť reklamu

Optimálne vetranie

Do kuchyne musíme dať ventilátor nad varnú plochu, keď ide o bezokenný priestor miesta, kde sa varí, keď kuchynská linka priamo nadväzuje na bytové jadro, keď kuchyňa alebo priestor na varenie je menší než 8 štvorcových metrov alebo ak ide o byt s plochou menšou než 50 štvorcových metrov, v ktorom sa varí pri výške miestnosti (2,6 metra).

Trvalé vetranie je možné len v teplých, zväčša letných mesiacoch. Inak sa steny ochladzujú a zvyšujú sa výdavky na kúrenie. Tiež je lepšie miestnosti vetrať postupne, nie všetky naraz. Dokonca v miestnosti so zlým stavom okien a netesnosťami v nich netreba vetrať, ak v nich nie je žiadna osoba. Tam, kde sa zdržujeme zriedkavo, stačí vetrať raz za niekoľko dní.

Optimálne nárazové vetranie je podmienené ročným obdobím a vonkajšou teplotou. V decembri, januári a vo februári stačí vetrať päť minút, v marci a novembri desať minút, v apríli a októbri pätnásť minút, najlepšie každú hodinu. Častejšie treba vetrať tam, kde sa fajčí. Pri používaní náterov a čistiacich prostriedkov v interiéri je lepšie vybrať si také, ktoré neobsahujú organické rozpúšťadlá. (ľš)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 839
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 204
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 682
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 390
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 740
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu