Prvé výsledky sčítania sa podľa sociológov nevymykajú očakávaniam a demografickému vývoju. Prekvapujúci je pokles počtu Maďarov z 567-tisíc na 520-tisíc, ale aj to, že Rómovia sa naďalej nehlásia k rómskej národnosti. O prvých výsledkoch tohtoročného sčítania sme sa rozprávali so sociológom MICHALOM VAŠEČKOM z Inštitútu pre verejné otázky.
Prekvapilo vás niečo na prvých výsledkoch sčítania?
„Ak ma niečo prekvapilo, tak pokles počtu Maďarov. Je taký výrazný, že sa to nedá vysvetliť nijakou migráciou smerom do Maďarska ani tým, že sa u nás rodí menej Maďarov, ako ich zomiera.“
A čo sa týka vierovyznania na Slovensku?
„Z hľadiska religiozity sčítanie úplne potvrdilo to, čo je na Slovensku zabehané dlhé roky – proporčné rozloženie jednotlivých náboženstiev.“
Z výsledkov sčítania vyplýva, že populácia na Slovensku starne. Je to alarmujúce zistenie alebo je to výsledok toho, že sa vo vývoji približujeme trendom v západnej Európe?
„Slovenská populácia prešla druhou demografickou revolúciou a dnes začína úplne kopírovať demografické správanie vyspelých európskych štátov. Na tom nie je nič nové. Tieto zmeny by sa však mali odraziť aj v zmene politiky. Inak sa môže stať, že o päťdesiat rokov bude mať Slovensko 3,5 milióna obyvateľov. Treba tomu prispôsobiť nielen dôchodkovú starostlivosť, musíme zmeniť svoju politiku napríklad voči migrantom. Perspektívne bude Slovensko dospievať do podobného štádia ako Nemecko, keď začneme aktívne hľadať migrantov do našej krajiny. Samozrejme, podobne ako inde, aj pre nás sú zaujímaví hlavne vzdelaní migranti.“
Na Slovensku žije podľa odhadov demografov približne 380-tisíc Rómov. Pri minulom sčítaní sa ich k rómskej národnosti prihlásilo približne 76-tisíc, teraz len o 15-tisíc viac. Čo je príčinou toho, že sa Rómovia nehlásia k rómskej národnosti?
„Je to zložitý problém a predmet veľkých emocionálnych diskusií. V roku 1991 mali Rómovia po dlhom období asimilácie prvýkrát v histórii možnosť prihlásiť sa k svojej národnosti, no napriek tomu to urobilo len málo z nich. Vtedy ešte platili staré občianske preukazy, kde sa zapisovala národnosť. Rómovia mali strach, že by ich to znevýhodňovalo, napríklad v styku s políciou. V súčasnosti rómska identita prechádza krízou. Mnohí sa necítia Rómami, a to aj napriek tomu, že z hľadiska antropologických znakov nimi sú.“