Londýn/Paríž 28. apríla (TASR) - Prijatie Turecka do Európskej únie by podľa britského premiéra Tonyho Blaira pomohlo preklenúť rozdiely medzi Európou a islamským svetom.
Britský ministerský predseda v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde skonštatoval, že Turecko a Chorvátsko sú na správnej ceste k plnému členstvu v EÚ. Británia týchto dvoch kandidátov víta a verí, že predovšetkým Turecko po splnení všetkých predvstupových kritérií dodá únii nový rozmer.
"Jeho prítomnosť medzi nami bude mostom do islamského sveta," citujú Blaira francúzske noviny.
V máji podporil vstup Turecka do EÚ aj britský minister zahraničných vecí Jack Straw, podľa ktorého sa tak moderný islam stane súčasťou boja proti terorizmu.
Premiér Blair sa v rozhovore vyjadril aj k plánovanému britskému referendu o európskej ústave. Vysvetlil, že sa rozhodol vypísať všeľudové hlasovanie o tejto otázke preto, lebo argumenty o hlasovaní prehlušili skutočnú diskusiu o ústave samotnej.
"Preto som usúdil, že nastal čas vyložiť karty na stôl a prinútiť euroskeptikov a stúpencov Európy, aby povedali svoje názory a požiadam ľudí, aby sa rozhodli."
Britské referendum však vyvinie tlak na francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, aby nasledoval príklad Londýna.
Le Monde uverejnil rozhovor s Blairom v predvečer tlačovej konferencie o Európe, prvej na túto tému, ktorú francúzsky prezident usporiada za šesť rokov v úrade.