- Bratislavčania si tento rok už po desiaty raz v predvečer sviatku Všetkých svätých pripomenú obete Dunaja. Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy pripravil na stredu dve podujatia venované pamiatke zosnulých obyvateľov mesta - Pietny akt poklony zosnulým významným osobnostiam Bratislavy a symbolické vhodenie venca do vôd Dunaja za všetky jeho obete.
Oslavou pamiatky dunajských obetí bola v roku 1991 obnovená stará bratislavská tradícia, ktorú založila ešte rybárska komunita mesta. Na tomto akte sa tradične zúčastňujú katolícki a evanjelickí duchovní. O kultúrny program slávnosti sa postará Bratislavský detský zbor a mládežnícky spevácky zbor ECHO.
Spomienková oslava na Ondrejskom cintoríne bude o 14.00 h, na Kozej ulici o 14.30 h a pri Dunaji pred Parkom kultúry a oddychu o 17.00 hodine.
- Evanjelický cirkevný zbor a. v. Bratislava-Prievoz pozýva na Chrámový koncert na Pamiatku Reformácie, ktorý bude v stredu o 18.00 h v Evanjelickom kostole Bratislava-Prievoz, Radničné námestie. Účinkovať bude Koloman Tima - organ. Program: Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, Felix Mendelsohn - Bartholdy, Max Reger.
- Vydavateľstvo Kalligram pozýva na prezentáciu knihy Johna Deweya Rekonštrukcia liberalizmu, ktorá sa uskutoční v stredu o 17.00 h v multimediálnom kabinete Univerzitnej knižnice v Bratislave.
- Prvou výstavou v novootvorenej galérii MIRO na Košickej ulici 56 bude výstava 30 exponátov Majstrov klasickej moderny. Vernisáž pre pozvaných sa uskutoční o 13.00 h. Pre verejnosť bude galéria otvorená od 1. novembra od 9.00 h.
Medzi vystavenými exponátmi budú okrem iných diela Vták Georgesa Braquea, Požehnanie Marca Chagalla, Duch ateliéru Joana Miróa, Venuša Salvadora Dalího a Čierna figúra Pabla Picassa.
- Pri prechádzke po bratislavských cintorínoch by ste nemali vynechať Ondrejský, kde odpočívajú známe osobnosti i bohatí obyvatelia hlavného mesta Slovenska. Založili ho v roku 1784, ale dnešnú podobu dostal až v roku 1820. Je to miesto posledného odpočinku známych i neznámych Bratislavčanov.
Obraz morských vĺn s plachetnicou má na svojom náhrobku vyrytý bratislavský „Robinson“ Karl Jetting (1730-1790). Zaujímavé osudy i život stroskotanca románovo spracovali niekoľkí autori. K. Jetting ako diplomat anglickej vlády prebrázdil svetové moria a zažil tajuplné dobrodružstvá i záhady pri brehoch Afriky. Jettingovi na slávu postavila náhrobok v roku 1844 mestská rada.
Ďalšou významnou postavou, ktorá tu odpočíva, je slovenský politik Vavro Šrobár (1867-1950). Po roku 1918 sa stal ministrom s plnou mocou pre správu Slovenska, neskôr bol ministrom zdravotníctva, školstva, vedúcim predstaviteľom Agrárnej strany. Po odchode na odpočinok v roku 1937 sa naďalej venoval politike. Bol zástancom pražského centralizmu a čechoslovakizmu. V Slovenskom národnom povstaní pracoval v intenciách Dr. Edvarda Beneša. Po druhej svetovej vojne sa stal funkcionárom Slovenskej národnej rady za Demokratickú stranu. V roku 1946 založil Stranu slobody.
Politik Emanuel Lehocký (1876-1930) je známou osobnosťou slovenskej sociálnej demokracie, ktorá sa v roku 1904 odčlenila od uhorskej. V tom roku Lehocký založil, a zároveň aj redigoval Slovenské robotnícke noviny, neskôr časopis Napred a od roku 1909 Robotnícke noviny. V roku 1918 sa stal členom Slovenskej národnej rady, bol spolutvorcom Martinskej deklarácie.
Pomník má na cintoríne aj spisovateľ a dramatik Tido J. Gašpar (1893-1972), ktorý vo svojich literárnych dielach propagoval slovenský nacionalizmus, ale opisoval aj sociálnu nespravodlivosť. V mladosti bol námorníkom i úradníkom na Ministerstve námorníctva vo Viedni. Za tzv. Slovenského štátu bol diplomatom a vedúcim Úradu propagandy, poslanec HSĽS. V rokoch 1946 až 1958 bol za túto činnosť väznený.
Miesto posledného odpočinku tu našiel aj dramatik Ferko Urbánek (1859-1934), ktorý napísal vyše päťdesiat divadelných hier, najznámejšou z nich je Kamenný chodníček. Bol dlhoročným tajomníkom Spolku sv. Vojtecha a tajomníkom Slovenskej ligy v Bratislave.
Okrem významných slovenských literátov či dejateľov odpočívajú na cintoríne aj viacerí bohatí Bratislavčania. Napríklad známy hotelier Prüger, ktorý nechal postaviť aj hotel Carlton, ďalej veľkoobchodník s vínom a majiteľ viníc Palugyay, mäsiar a údenár Manderla, vynikajúci odborný lekár Vincent Beseda a mnoho ďalších.
- Výstavu fotografií Evy Kövesovej, otvoria v stredu o 14.00 h v rámci Mesiaca fotografie v priestoroch Maďarského kultúrneho inštitútu v Bratislave.
ŽILINA
- Výstava Štyria zo zbierky Slovenskej sporiteľne, ktorá predstaví výber z diel nestorov moderného umenia po roku 1960, bude otvorená v stredu.
MARTIN
- V predvečer sviatku Všetkých svätých, v stredu, sa na cintoríne uskutoční pietna spomienka za účasti predstaviteľov MS, SNK a mesta. Vencami s trikolórou vyzdobili už začiatkom týždňa na Národnom cintoríne v Martine hroby približne 150 tam pochovaných osobností Slovenska. Sú medzi nimi národní buditelia, predstavitelia Matice slovenskej, spisovatelia, významní maliari, hudobníci, divadelní umelci, politici, cirkevní hodnostári a iní.
Miesto posledného odpočinku tam našli národovci Ján Miloslav Hodža, Štefan Marko Daxner, Štefan Krčméry, spisovatelia Jozef Cíger-Hronský, Janko Jesenský, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Elena Maróthy-Šoltésová, Ján Smrek, Ivan Stodola, zakladateľ slovenského múzejníctva Andrej Kmeť, herci Hana Meličková, Daniel Michaeli, fotograf a folklorista Karel Plicka, maliari Martin Benka, Mikuláš Galanda, Pavol Socháň, Ivan Štubňa a ďalší.
Národný cintorín je v správe Slovenského národného literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice (SNK) spolu s mestom Martin. Podľa slov kustódky cintorína Jarmily Matejkovej, najväčšiu pozornosť venujú predovšetkým hrobom národných a kultúrnych dejateľov nadregionálneho významu a tých, ktorí už nemajú príbuzných. Na miestach ich posledného odpočinku sa nachádza aj niekoľko desiatok náhrobných pomníkov so značnou umeleckou a historickou hodnotou.