Peter Schutz položil v SME (Schröderova pravda, 23. 4.) Mikulášovi Dzurindovi a Ivanovi Miklošovi otázku, či sú ochotní v záujme uchránenia nižšej sadzby priamych daní obetovať príjmy Slovenska z fondov Európskej únie, čím sa predstavitelia niektorých krajín EÚ vyhrážajú. Odpoveď je úplne jednoznačná: Slovensko by si do výšky daní od EÚ nemalo nechať hovoriť bez ohľadu na možné dôsledky.
Zároveň by sme však vraj mali podporovať odstránenie prerozdeľovania zdrojov medzi členskými krajinami EÚ prostredníctvom rozpočtu a fondov EÚ bez ohľadu na to, či majú európski socialisti problém s výškou našich daní, alebo nie. Ak kritizujeme vysokú mieru prerozdeľovania prostredníctvom verejných rozpočtov na Slovensku, mali by sme sa rovnako stavať aj k prerozdeľovaniu na úrovni EÚ.
Štát by nemal zasahovať do hospodárstva a spoločnosti v takom rozsahu ako dnes a jeho pôsobnosť by sa mala zredukovať iba na základné funkcie, ktoré mu prináležia. Ak nechceme mať jednu tvár pre národnú a druhú pre európsku úroveň, musíme už z princípu odmietnuť masívne a neefektívne prerozdeľovanie zdrojov prostredníctvom spoločnej poľnohospodárskej politiky a všetkých fondov EÚ. Odpoveď na otázku, ktorú formuloval Peter Schutz, by nemala zaznieť iba od vlády, ale od všetkých politických strán, ktoré sa zúčastnia na júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Jasné stanoviská k základným problémom usporiadania a fungovania únie by mali byť rozhodujúce, ale zatiaľ ich väčšina kandidujúcich strán nesformulovala.
Otázok, na ktoré by voliči mali dostať odpoveď, je viac: Súhlasíme s návrhom európskej ústavy, ktorá EÚ posúva k superštátu? Súhlasíme s upevňovaním centralizácie, prenášaním ďalších kompetencií na úroveň EÚ a nahrádzaním konsenzuálneho rozhodovania väčšinovým hlasovaním? Je pre nás prijateľné, aby o tom, čoho sa koľko vyrobí a čo má koľko stáť, v prípade niektorých produktov namiesto trhu rozhodovali bruselskí byrokrati? Sme ochotní trpne sa prispôsobiť všetkým tým nezmyslom typu "celoeurópskych noriem" na zakrivenie banánov, veľkosť broskýň alebo tvar uhoriek? Sme pripravení za žiadnych okolností neustúpiť tlakom na harmonizáciu daňovej, sociálnej, dôchodkovej, zdravotníckej a ďalších politík aj zoči-voči tlaku väčšiny?
Sme ochotní pripustiť, že existuje hranica narastania centralizácie EÚ, po ktorej prekročení je potrebné postaviť si otázku, či je pre Slovensko správne zotrvať v EÚ? Inak povedané, sme odhodlaní dôsledne presadzovať znižovanie miery centralizácie a odbúravanie socialistických regulácií v únii aj za cenu, že nás časť ostatných členov začne považovať za "tŕň v zadku"?
V stave, v akom sa dnes únia nachádza, je to potrebné a správne. V tomto zápase iste nájdeme spojencov i v Európskom parlamente.
Bude korektné, ak všetky kandidujúce subjekty sformulujú jasné odpovede na európske otázky a umožnia voličom rozhodnúť sa podľa toho, akú predstavu o Európskej únii im ponúknu.
Autor: PETER OSUSKÝ(Autor je podpredsedom OKS, kandiduje do Európskeho parlamentu)