Nácvik obrany proti teroristickému útoku zbraňami hromadného ničenia v tokijskom metre. FOTO - ČTK/AP
letiská a dokonca i časti mora.
Systém je schopný za úplnej tmy vypátrať na vzdialenosť 15 kilometrov tank a varovať pred prítomnosťou chemických látok, plynov či rádioaktívnych a ďalších materiálov. Ako prvý na svete je tiež schopný od morského dna po nízku letovú hladinu vytvoriť ochranný štít proti vniknutiu.
Kamery monitorujúce špecifickú oblasť sú schopné zaregistrovať nielen teplo ľudského tela, ale i širokú škálu chemických zbraní, "špinavé bomby" obsahujúce urán a ďalšie výbušniny. Systém dokáže zachytiť ľudí, lietadlá, automobily, potápačov a malé plavidlá, rovnako ako celý rad smrteľne nebezpečných zariadení, a keby bol nainštalovaný, mohol zabrániť napríklad nedávnemu krvavému masakru v Madride, píše austrálsky denník The Daily Telegraph.
Nový priestorový viacsenzorový ochranný systém bol vyvinutý špeciálne na ochranu vojenských zariadení, infraštruktúry a význačných stavieb. "Termálne bubliny" možno skryte využiť napríklad na hraničných priechodoch. V prípade teroristických útokov na železničné systémy, podzemné tunely a prístavy môže "termálna bublina" umiestnená vo vstupných priestoroch zaistiť včasné varovanie, ktoré úradom umožní urýchlene podniknúť preventívne opatrenia. "Začali sme na tom pracovať po 11. septembri 2001," povedal riaditeľ firmy Bill Nolan. O výrobok má záujem aj Pentagon. (čtk)