
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí pred olejomaľbou v kancelárii predsedu Európskej komisie Romana Prodiho v Bruseli. FOTO - REUTERS
Po zrušení sankcií a návšteve Tonyho Blaira v Tripolise prišiel znovu uznaný diktátor Kaddáfí prvý raz do EurópyPlukovník Muamar Kaddáfí si včera rozložil v zámockom parku Val Duchesse v Bruseli svoj beduínsky stan. Po 15 rokoch medzinárodnej izolácie prišiel líbyjský vodca do Európy.
Z Kaddáfího, ktorý bol roky pre Západ hlavným sponzorom terorizmu, sa veľmi rýchlo stal vítaný hosť: predseda Európskej komisie Romano Prodi ho dokonca osobne privítal na letisku v Bruseli. Čo za normálnych okolností nerobieva.
Kaddáfího návšteva je logickým dôsledkom ukončenia dlhoročných sankcií, ktoré na Líbyu uvalila OSN kvôli podpore terorizmu. Líbyjská tajná služba sa v roku 1988 podieľala na havárii lietadla nad škótskym Lockerbie. Na konci minulého roka Líbya priznala vinu a odškodnila obete. Súčasne sa zriekla vývoja zbraní hromadného ničenia. Svet ju vzápätí začal uznávať. Z teroristickej hrozby sa razom stala v očiach Ameriky a Británie dôležitým spojencom vo vojne proti terorizmu.
Nie všetci to však chápu. Kaddáfího prílet tak sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia (v Bruseli nechýbajú Kaddáfího povestné osobné ochrankyne - Amazonky), ale aj protesty odporcov.
Kaddáfí sa už predtým stretol s britským premiérom Blairom a španielskym expremiérom Aznarom. Teraz hovorí s úniou. Tá je pre Líbyu dôležitá nielen z ekonomického, ale aj politického hľadiska: Tripolis sa chce stať členom takzvaného Barcelonského fóra únie, ktorého cieľom je stabilita priestoru Stredozemného mora. Spokojný nie je len Kaddáfí, ale aj Európa. Zrušenie sankcií považuje za svoje víťazstvo: ku Kaddáfímu mala vždy bližšie ako Amerika.
V prvom rade však ide o ekonomiku. Dlhoročné embargo prinieslo Líbyi mimoriadne straty.
Časy vývozu líbyjskej "socialistickej revolúcie" sú asi za nami a plukovník Kaddáfí sa rozhodol pre spoluprácu. V pozadí je hlavne ropa. Líbya jej má obrovské zásoby.
Novodobá história krajiny však nabáda na opatrnosť. Moc v Socialistickej ľudovej líbyjskej arabskej Džamahírii má pevne v rukách plukovník Kaddáfí - a to od roku 1969, keď ako vodca vojenských sprisahancov uskutočnil v Tripolise nekrvavý vojenský prevrat. Amnesty International upozorňuje, že s ľudskými právami to v krajine nie je dobré ani dnes.
Tento muž si včera rozložil v Bruseli exkluzívny kemping.
Autor: Jaroslav Rozsíval