Pre diplomatov veľmi nezvyčajný krok spravilo 52 bývalých britských veľvyslancov a vládnych predstaviteľov. V otvorenom liste zverejnenom v pondelok ostro kritizovali premiéra Tonyho Blaira za jeho blízkovýchodnú aj irackú politiku, ktorá podporuje líniu amerického prezidenta Georgea Busha.
Vysoký predstaviteľ britského ministerstva zahraničných vecí Mike O'Brien včera na list zareagoval vyhlásením, že Británia na americkú politiku má vplyv.
Diplomati v otvorenom liste uviedli, že americká politika na Blízkom východe je "odsúdená na neúspech" a Blair by ju mal začať ovplyvňovať, alebo ju prestať podporovať. Nádej, že by Bush pokračoval v uplatňovaní "cestovnej mapy" mierového procesu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, je podľa diplomatov, medzi ktorými sú bývalí veľvyslanci v Izraeli, Iraku aj OSN, zmarená. Postavili sa proti rozhodnutiu schváliť izraelský plán na udržanie niektorých židovských osád na západnom brehu, považujú to za nezákonný jednostranný krok.
"Sme veľmi silne zaangažovaní na procese cestovnej mapy so Spojenými štátmi americkými," povedal včera Mike O'Brien. Bush ako prvý americký prezident vyzval na vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu, na čom podľa neho mala Veľká Británia svoj podiel.
Bývalí diplomati napadli aj Blairovu neochvejnú podporu Spojeným štátom vo vojne v Iraku. "Myslíme si, že pre nedostatočné plánovanie a nepochopenie situácie sme sa dostali do extrémne ťažkej situácie," povedal o Iraku bývalý veľvyslanec v Líbyi Oliver Miles.
Dokument podpísaný rešpektovanými autoritami britskej diplomacie je pre Blaira nepríjemným, navyše nečakaným úderom. Potom ako dlhodobo prehráva boj s verejnou mienkou predovšetkým v súvislosti s vojnou v Iraku, sú výhrady diplomatov vážnou výzvou, ktorá môže v budúcnosti ovplyvniť britskú zahraničnú politiku. Tá je založená na tom, že Británia plní úlohu prostredníka medzi Spojenými štátmi a Európou a ich záujmami. (mch, reuters)