Francúzski a egyptskí archeológovia odkryli južne od Káhiry rozsiahle podzemné pohrebisko a našli v ňom viac ako 50 múmií. Pochádzajú z 1. tisícročia pred naším letopočtom a podľa francúzskeho egyptológa Guya Lecuyota je najmenej jedna vo výnimočne dobrom stave. Väčšina múmií bola zabalená do plátennej tkaniny. Archeológovia ich našli v zapečatených kamenných alebo drevených sarkofágoch neďaleko Sakkáry a neďalekého Memfisu.
Riaditeľ egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky Zahí Havás oznámil, že tunajšie pohrebisko je hustý labyrint podzemných šácht a chodieb. Využívali ich panovníci od 26. dynastie po vládcov z ptolemaiovského obdobia. Posledná z nich bola Kleopatra, ktorá zomrela 30 rokov pred naším letopočtom.
"Je to labyrint chodieb, v ktorých ležia múmie napravo, naľavo, všade, kam sa pozriete. Keď prišli pochovávať niekoho ďalšieho, nemali už miesto, tak rakvy ukladali do výklenkov v múroch, hĺbili ďalšiu šachtu alebo proste kládli múmiu na múmiu," povedal Havás. Nie všetky sarkofágy sú už otvorené a Lecuyot dúfa, že v nich budú múmie v rovnako dobrom stave ako tá z ptolemaiovského obdobia. "Umožní nám to lepšie pochopiť ptolemaiovskú civilizáciu," povedal. "Ešte nikdy som nevidel múmiu z tejto doby v takom výbornom stave. Plátno ju zakrývalo veľmi pôvabne," oznámil Havás. V záhyboch textílie vraj bolo uložené množstvo amuletov z obdobia, keď Egyptu vládli grécki králi. (čtk)