Hoci Francúzsko nebude prvou krajinou, ktorá zlegalizuje manželstvo ľudí rovnakého pohlavia - v Dánsku, Švédsku, Fínsku, Holandsku a Belgicku sa zosobášili tisíce homosexuálnych párov, debata je tam horúca.
Francúzski právnici nedávno potvrdili, že v Občianskom zákonníku krajiny, ktorý zaviedol Napoleon, neexistuje nič, čo by svadby homosexuálov zakazovalo.
Francúzski homosexuáli môžu už teraz žiť v legálnom registrovanom partnerstve nazývanom PACS. V prípade, že je pár "pacsovaný" spoločne odvádzajú dane, nadobúdajú majetok a v prípade úmrtia jedného z nich sa môže jeho dedičom stať jeho partner. Zákon neumožňuje adopciu detí.
Manželstvo je však silnejší zväzok ako partnerstvo. Ľavicoví a pravicoví liberáli, medzi ktorými je niekoľko homosexuálnych celebrít (socialistický starosta Paríža Delanoe, pravicový minister kultúry de Vabre) v tom nevidia problém.
Vo Francúzsku, podobne ako v roku 1998, keď krajina prijala zákon o registrovanom partnerstve, však existuje silná skupina konzervatívnych politikov, ktorí akúkoľvek formu partnerstva homosexuálnych párov odmietajú.
Medzi najvýznamnejších odporcov patrí poslankyňa Christin Butinová spojená s katolíckymi rodinnými organizáciami. V čase prijímania zákona o registrovanom partnerstve zorganizovala demonštráciu, ktorá sa smutne preslávila nápismi na niektorých tričkách: "Gayovia na hranicu" či "Upáľte homošov". Butinová v tom čase chodila na zasadania parlamentu s Bibliou a jej radikálne vystúpenia vyvolali nevôľu aj medzi jej pravicovými kolegami.
V aktuálnej televíznej debate o možných manželstvách homosexuálov sa predstavitelia dôležitých parlamentných strán vyjadrili tak, že francúzska spoločnosť má pred sebou náročnejšie otázky a problémy ako partnerstvá homosexuálov.
PRE SME - MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg