V Jordánsku je od včera cvičenie špeciálnych síl. Ich úlohou je bojovať proti terorizmu. FOTO- REUTERS
Al-Káida vraj v Jordánsku pripravovala útok, ktorý mal prekonať aj jej dosiaľ najväčšiu "akciu" - 11. september. Mal zasiahnuť až 80-tisíc ľudí. Vyhlásili to jordánske bezpečnostné zdroje a na potvrdenie svojich slov využili najpovolanejších - mužov, ktorí mali kombinovaný útok chemickými a konvenčnými zbraňami spáchať.
Al-Káida sa ozvala aj v Saudskej Arábii: jej líder v kráľovstve hovoril o pripravovaných útokoch na americké ciele.
Analytici hovoria, že al-Káida sa v oblasti Blízkeho východu opäť začína prebúdzať. Špekulujú o tom, že pripravované koordinované útoky v Jordánsku, Saudskej Arábii, ale aj v Iraku majú ešte viac destabilizovať celý región a ukázať silu Ládinovej siete.
Naznačujú tiež, že v al-Káide zrejme nastala výmena generácií a predstavy o tom, že všetky posledné akcie al-Káidy je schopný riadiť jeden muž - Jordánec Zarkawi - sú scestné. Fakt však je, že Zarkawiho zatiaľ politické elity za mocného muža považujú.
Plán
V pondelok vystúpili v prime time v jordánskej štátnej televízii štyria muži a rozprávali o tom, ako sa dostali k al-Káide, ako nakúpili výbušniny, autá a ako sa do Jordánska dostali zo Sýrie. Povedali, že ich riadil expert al-Káidy na chemické zbrane Zarkawi, aj to, že ho museli na slovo poslúchať a úplne sa mu podriadiť.
Muž, ktorého televízia označila za šéfa bunky al-Káidy v Jordánsku - Palestínčan Azmi Džajúsí - tvrdil, že al-Káida ho v Afganistane vycvičila na používanie výbušnín. Celú akciu vraj naplánovali spolu so Zarkawim v Iraku. Kedy sa stretli, však nepovedal.
Iní organizátori útoku, ktorí podľa agentúr v televízii pôsobili zmätene a úzkostne, označili ciele útoku: americká ambasáda, sídlo jordánskej tajnej služby a iné objekty strategického významu.
Špinavé Jordánsko
O pripravovanom a neskôr zmarenom útoku informovalo Jordánsko už začiatkom mesiaca, keď zachytilo autá s neznámymi chemickými látkami, minulý týždeň zase pri záťahu na organizátorov akcie zabili štyroch mužov. Ostatných chytili a urobili z nich televízne hviezdy.
Vtedy Jordánci hovorili, že zabránili útoku, ktorý by zabil 20-tisíc ľudí. V pondelok bez bližšieho vysvetlenia hovorili už o 80-tisícoch. Analytici hovoria, že také vysoké číslo malo utvrdiť Jordáncov, ktorí sú otrávení bezpečnostnými opatreniami, že hrozba terorizmu je reálna.
Naposledy v Jordánsku výpovede údajných teroristov ukázali v televízii v roku 1998. O zopár rokov neskôr ich pre nedostatok dôkazov prepustili.
Doteraz sa nevie ani to, aké chemické látky u teroristov našli a či by skutočne mohli mať také fatálne následky. Jordánci sa tiež pýtajú, prečo by teroristi chceli útočiť na nich, a nie na Izrael alebo americké jednotky v Iraku.
Táto otázka je síce logická, ale terorizmu logika chýba. Navyše, Jordánsko je pre teroristov "špinavou" krajinou: má mierovú zmluvu s Izraelom, k Američanom je zmierlivé a Palestínčania v jeho utečeneckých táboroch majú často horšie postavenie ako ich rodiny v Gaze či na západnom brehu.