Predposledný aprílový týždeň si slovenská mena pripísala oproti euru nepatrné zisky. Na devízovom trhu síce pretrvával dopyt po korunách, výraznejšie zmeny kurzu sa však pred budúcotýždňovým zasadnutím koaličnej rady neuskutočnili. Kurz slovenskej meny a eura sa v závere týždňa držal na 40,080/110 SKK/EUR. Slovenská koruna zareagovala na výsledky druhého kola prezidentských volieb pozitívne. Kurz koruny a referenčného eura totiž otváral pondelkové obchodovanie už pod úrovňou 40,200 SKK/EUR a v priebehu obchodovania sa dostal až na 40,100/120 SKK/EUR.
Dolár čaká na zvýšenie úrokov
Kurz amerického dolára sa posilnil oproti japonskému jenu aj euru predovšetkým vďaka špekuláciám o skorom zvýšení úrokových sadzieb v USA. Doláru pomohli aj niektoré nepriaznivé údaje o ekonomike eurozóny, napríklad pokles dôvery analytikov a investorov v hospodársky vývoj Nemecka. Kurz v piatok skončil na 1,1842 USD/EUR (pred týždňom 1,2030 USD/EUR). Vo štvrtok sa vyšplhal až na nové 5-mesačné maximum 1,1787 dolára za euro. Oproti japonskému jenu dolár stúpol na 109,15 jenu z 108,18.
Šéf Federálneho rezervného systému USA Alan Greenspan v utorok vyhlásil, že hrozba deflácie v Spojených štátoch sa skončila, a dodal, že úrokové sadzby budú musieť ísť nahor. O deň neskôr síce potvrdil, že sa úroky budú musieť zvýšiť, nenaznačil však, že by k tomu malo bezprostredne dôjsť. Úroky v USA v súčasnosti predstavujú jedno percento.
Burzy sa vybrali smerom nahor
Vedúce svetové akciové burzy sa posilňovali na čele s americkými technologickými titulmi, ktoré ťažili z priaznivých hospodárskych výsledkov za prvý štvrťrok tohto roka. Americký index priemyselných akcií Dow Jones sa zvýšil o 0,2 percenta na 10 472,84 bodu a širší index Standard & Poor's 500 stúpol o 0,5 percenta na 1140,60 bodu. Index technologického trhu Nasdaq poskočil dokonca o 2,7 percenta na 2049,77 bodu. Japonské akcie rástli vďaka priaznivým vyhliadkam technologických firiem. Exportéri boli naviac podporovaní posilnením amerického dolára. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 stúpol o 2,5 percenta na 12 120,66 bodu.
Akcie na londýnskej burze tiež zhodnotili a ich index FTSE 100 stúpol o 0,7 percenta na 4570 bodu. Ešte lepšie sa darilo francúzskemu trhu, ktorého hlavný index CAC-40 si polepšil o 1,6 percenta na 3811,43 bodu. Hlavný index nemeckých akcií DAX stúpol o 1,7 percenta na 4103,62 bodu.
Ropa klesla z maxím
Ceny ropy sa mierne znížili, hoci ešte na začiatku týždňa sa vyšplhali až na najvyššiu úroveň od vojny v Iraku pre rastúce napätie na Blízkom východe a obavám zo zlého zásobovania amerického trhu pohonnými látkami. Cena kľúčového termínového kontraktu na severomorskú ropu Brent zakončila týždeň v Londýne na 33,09 dolára za barel, teda o viac než pol dolára pod úrovňou z konca predošlého týždňa. Cena americkej ľahkej ropy WTI na newyorskej burze NYMEX klesla tiež zhruba o 50 centov na 36,46 dolára. K poklesu prispel okrem iného sľub Saudskej Arábie, že kartel OPEC bude vzhľadom na vysoké ceny ropy aj naďalej prekračovať svoje ťažobné kvóty.
Zlato pokleslo na 393,90 dolára za trójsku uncu. Reagovalo tak na vzostup dolára. (čtk, sita)