Predsedníčka úradu Darina Kyliánová avizuje, že po májovom vstupe Slovenska do únie výrazne poklesne aj počet zahraničných prihlášok. "Predpokladáme pokles, pretože zahraniční prihlasovatelia využijú medzinárodné dohovory. Neočakávame však okamžitý prepad," povedala Kyliánová. Odhaduje, že pokles sa bude pohybovať okolo 50 percent, a neskôr pravdepodobne aj 80 percent.
Kyliánová tvrdí, že v dôsledku poklesu národných prihlášok sa budú musieť patentoví experti úradu rekvalifikovať. Znamená to, že sa budú viac zameriavať na rešerše, na podporu inovácií, na spoluprácu s podnikmi či vedeckými inštitúciami a na poradenstvo. Podľa nej patentový úrad nemá predimenzovaný počet patentových expertov, ako napríklad Maďarsko a Poľsko. Jedným z dôvodov sú aj horšie platové podmienky. Len počas posledných dvoch rokov odišlo približne sedem expertov.
"Nechceme suplovať úlohu patentových zástupcov a advokátov. Tí budú mať po vstupe do Európskej únie dosť problémov v súvislosti s rastom počtu sporov. Očakávame veľký boom najmä v oblasti ochranných známok," konštatovala Kyliánová.
O kolíziách ochranných známok spoločenstva so staršími slovenskými známkami budú rozhodovať súdy. Podľa pripravovaného návrhu zákona o súdoch by sa mal agendou patentového úradu zaoberať z pôvodných troch už len banskobystrický súd.
Po vstupe Slovenska do Európskej únie začnú platiť aj na Slovensku dizajny a známky spoločenstva. Možno predpokladať, že od 1. mája bude automaticky platiť na našom území zhruba dvestotisíc európskych ochranných známok.
Úrad priemyselného vlastníctva už prispôsobil legislatívu a všetky predpisy týkajúce sa ochrany priemyselného vlastníctva. Posledný zákon o patentových zástupcoch je pred schválením v parlamente.
DANIEL VRAŽDA