ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Ministerstvo školstva dostalo od začiatku roka zhruba sto návrhov na zlučovanie a spájanie škôl a štyri návrhy na zrušenie školy. Rodičia a učitelia v médiách často protestujú, rodičia sa obávajú, že deti budú musieť ďaleko cestovať a učitelia zase o svoje miesta.
Pri zlučovaní škôl sa jedna z nich automaticky zruší, v druhej nájde zamestnanie len časť učiteľov. Prepúšťať sa zrejme bude aj na školách, ktoré idú do útlmu. Učiteľov je na Slovensku štatisticky priveľa, kým v roku 1990 na jedného učiteľa základnej školy pripadalo zhruba 19 žiakov, vlani už len 14.
Ministerstvo školstva hovorí, že týmto krokom sa po spustení reformy nedalo vyhnúť. "Veď vlastne s týmto zámerom sa reforma školstva robila - myslím prijatie nového zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení," povedal minister školstva Martin Fronc. "Po prepustení nadbytočných učiteľov však zostane viac na to, aby sa ostatným zvýšili platy, a bude viac peňazí na samotnú prevádzku škôl." Aj preto minister trvá na tom, aby sa pri zostavovaní štátneho rozpočtu na budúci rok minimálne zachoval podiel HDP, ktorý ide na školstvo.
O tom, kto bude učiť, rozhodujú riaditelia škôl. "Logicky by sa mali presadiť najlepší učitelia, aby sa vzdelávanie detí skvalitnilo. V konkurenčnom prostredí by to mal byť najvyšší záujem každého riaditeľa školy," povedal Fronc.
Denník SME oslovil niekoľko riaditeliek základných škôl, ktoré prechádzajú pod iné školy, či sa naozaj vyberajú najlepší učitelia. Ani jedna však nechcela problémy okolo prepúšťania príliš medializovať z obavy, aby si to nerozhádala s novým zamestnávateľom. "Malo by sa vyberať podľa kvality, ale ako ju nový riaditeľ odmeria? Bude, čo život prinesie - asi si ponechá svojich učiteľov a z našej školy si ich zoberie len toľko, koľko potrebuje," myslí si jedna z nich.
Druhá je s prepúšťaním spokojná. "Keď starosta navrhol, že sa v Petržalke zruší päť škôl, báli sme sa. Ale väčšina z nás pôjde na susednú školu spolu so žiakmi."
Počet učiteľov dlhodobo stúpa, hoci počet žiakov klesá. Podľa štatistík Ústavu informácií a prognóz školstva malo Slovensko v roku 1990 presne 2356 základných škôl, do ktorých chodilo 716 416 žiakov. Do vlaňajška počet základných škôl stúpol o 31, hoci ich navštevovalo o 135 652 žiakov menej. Za to isté obdobie stúpol aj počet učiteľov zamestnaných na základných školách o 3503.
Nárok na odstupné
Učitelia ako verejní zamestnanci majú po prepustení z dôvodu nadbytočnosti nárok na odstupné.
Ak sú zamestnaní menej ako päť rokov, zo zákona im patrí dvojmesačný funkčný plat, kolektívna zmluva na rok 2004 im zaručuje ešte jeden (spolu 2 + 1).
Ak pracujú viac ako päť rokov, mali by dostať trojmesačné odstupné, plus jeden plat navyše (3 + 1).
Podmienkou na vyplatenie odstupného je, aby zamestnanec súhlasil so skončením pracovného pomeru dohodou pred začatím plynutia výpovednej lehoty.
Ak učiteľ zistí, že potom, keď ho pre nadbytočnosť prepustili (napr. pri zlučovaní škôl), na jeho miesto napríklad vypísali konkurz, či prijali iného učiteľa, môže sa obrátiť na súd. (sr)
Autor: sr