združenie sa mieni obrátiť na parlament, kde Sýkora "cíti podporu".
Medzi poslancami parlamentu je takmer 30 takých, čo v samospráve pôsobia, ďalší v nej pôsobili donedávna. Predovšetkým tí z vládnych strán budú stáť pred dilemou - či brániť záujmy samosprávy, alebo držať vládnu líniu.
Primátor Komárna Tibor Bastrnák (SMK) netají, že v parlamente zaujme "skôr postoj primátora". Tvrdí, že ho k tomu nevedie len to, že SMK návrh fiškálnej decentralizácie kritizuje, ale aj to, že "samospráva je oveľa bližšie k občanom" a jej potreby tak treba brať vážne.
Starosta Hertníka v Bardejovskom okrese Ján Pataky (SDKÚ) je opatrnejší. "My plačeme, že máme málo peňazí, ale to budeme vždy," hovorí. Lobing podľa neho vždy bol a bude.
Skupinu komunálnych politikov v parlamente už o pár dní posilní Stanislav Kahanec (KDH), ktorý v ňom nahradí eurokomisára Jána Figeľa. Poslanec mestského zastupiteľstva v Prešove hovorí, že niektoré kroky vlády sú bolestivé a nepopulárne, no treba ich urobiť, aby sa fungovanie samosprávy "ozdravilo".
Kahanec bol ešte do minulého týždňa viceprimátorom Prešova. Funkcie sa vzdal "vzhľadom na nepísané pravidlo" v KDH, podľa ktorého poslanec parlamentu nesmie zastávať inú, na čas i energiu náročnú funkciu.
Kahanec nepopiera, že zvažoval, či "byť tam, alebo tu". Zásadu kresťanských demokratov však rešpektuje, ba dokonca ju považuje za správnu.
KDH je v tomto ohľade ojedinelé. Pataky hovorí, že práca starostu a poslanca parlamentu sa dá "bez problémov" skĺbiť. Bastrnák pripúšťa, že sú i argumenty proti takémuto "rozdvojeniu", no jemu toto vraj problémy nerobí.