Düsseldorf/Praha 27. apríla (TASR) - Český prezident Václav Klaus, ktorý poskytol rozhovor nemeckému denníku Handelsblatt krátko pred vstupom Českej republiky do EÚ, si od 1. mája tohto roku nesľubuje nič nové. Podľa neho je to len formálny dátum, ktorý neprináša nijaké zmeny. Najdôležitejšie liberalizačné opatrenia on už urobil ako minister financií a premiér, a to pred mnohými rokmi. "Žiaľ, ľudia teraz očakávajú niečo nové," povedal český prezident, "predsa však nič také nepríde. To môže viesť ľudí k sklamaniu." Pokiaľ ide o Česko, Klaus od EÚ neočakáva nijaký prílev peňazí. Povedal, že v prvých rokoch bude jeho krajina čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ.
Klaus nemá v zásade námietky proti vstupu krajiny do eurozóny. Je však proti tomu, aby sa tento proces nasilu urýchľoval. Hospodárstvo pristupujúcich krajín potrebuje reálnu konvergenciu, nielen nominálnu. "Najmä Nemci vedia, o čom hovorím. Východné Nemecko potrebovalo reálne prispôsobenie svojej hospodárskej štruktúry západonemeckej, ale v dôsledku výmeny jednej východonemeckej marky za západonemeckú bolo prinútené k nominálnej konvergencii, čím sa vyvolali obrovské problémy. Tie ešte dodnes nie sú zvládnuté. A pritom sa v nemeckom prípade prejavujú veľké bratské finančné transfery. "Predčasné zavedenie eura by nás poškodilo, rovnako ako západonemecká marka poškodila východné Nemecko," povedal Klaus a poznamenal, že "my by sme sa museli z toho dostať bez akýchkoľvek kompenzácii. A práve preto nesmieme uponáhľať vstup do eurozóny".
Český prezident v rozhovore kritizoval aj súčasný stav EÚ. Povedal, že pôvodná európska idea bola jasná a logická: urobiť mier po druhej svetovej vojne trvalým otvorením kontinentu. "Toto je aj moja vízia," povedal Klaus a dodal, že "sme boli od nej izolovaní 40 rokov... Realita EÚ je však celkom iná. Nepozostáva zo slobody a otvorenosti, ale z byrokratizmu, dirigizmu, regulácie a harmonizácie. Štátny intervencionizmus na medzinárodnej úrovni silnie - na úkor slobody".
Klaus sa postavil proti používaniu termínu "sociálne trhové hospodárstvo". Podľa neho charakteristiku ekonomicko-politického princípu modernej spoločnosti treba formulovať ináč, je za používanie termínu "trhové hospodárstvo s rozumnou sociálnou politikou".