Ženeva 27. apríla (TASR) - Najsilnejšie ekonomiky spomedzi kandidátskych krajín majú lepšie konkurenčné podmienky ako najslabší súčasní členovia Európskej únie (EÚ).
Krajiny ako Estónsko, Malta a Slovinsko sú podľa lisabonských kritérií na tom konkurenčne lepšie ako Grécko, Portugalsko či člen skupiny priemyselne najvyspelejších krajín G7 Taliansko, informuje správa Svetového ekonomického fóra (SEF). Taliansko dokonca podľa štúdie zaostáva aj za relatívne chudobným Španielskom.
Veľké úsilie v snahe vyhovieť požiadavkám lisabonského protokolu z roku 2000 v súčasnosti vynakladajú predovšetkým severské národy ako Fínsko, Dánsko alebo Švédsko, ktoré dosahujú najlepšie konkurenčné podmienky. Medzi základnými podmienkami na upevnenie ekonomického vývoja sa nachádza liberalizácia, vytvorenie efektívneho bankového sektora ale aj lepšie využívanie internetu.
Za mierku porovnania si SEF zvolilo Spojené štáty americké, ktoré v konkurenčných podmienkach predbehli len spomínané tri severské národy. Z ostanej Európy vykázala najlepšie výsledky Británia. "Európski politici budú musieť lepšie upriamiť svoju pozornosť na zrýchlenie reforiem," vyjadril sa ekonóm z radov SEF Augusto Lopez-Claros.
Turecko, ktorého šanca stať sa niekedy členom EÚ je stále neistá, dosiahlo podľa štúdie SEF lepšie výsledky ako Rumunsko a Bulharsko, ktorým bol predbežne prisľúbený vstup do EÚ v roku 2007.
EÚ si v Lisabone v roku 2000 vytýčilo cieľ stať sa do 10 rokov najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta a predbehnúť tak aj USA. Štyri roky po tomto záväzku však viaceré európske štáty majú problém s akýmkoľvek pokrokom. Informovala o tom agentúra Reuters.