
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Horská služba na Slovensku aj napriek tomu, že prístup ministerstva školstva označuje za diskriminačný a likvidačný, štrajkovať nebude. Vyzýva však vládu, aby vyčlenila dostatok prostriedkov v rozpočte, pretože za súčasného stavu je zdravie a život turistov a členov Horskej služby v ohrození a prežitie je často otázkou šťastia. Zariadenia a pomôcky, s ktorými pracujú, totiž niekoľkonásobne prekračujú odporúčanú lehotu používania.
Za posledné štyri roky poklesol rozpočet pre Horskú službu o viac ako tri milióny a prevádzkové náklady niekoľkonásobne stúpli. „Za 47 rokov existencie sme neboli v takej kríze ako teraz,“ tvrdí náčelník Ivan Gálfy. Záchranári nie sú vybavení technikou, dokonca ani potrebným výstrojom pre svoju prácu, takže v niektorých prípadoch už nie sú schopní garantovať bezpečnosť.
„Keby došlo k väčšej záchrannej akcii, bolo by zle. Chlapi nemajú lyže, vysielačky sú 18-ročné a nefungujú, pohonné hmoty chýbajú a často ich financujeme z vlastných peňazí,“ zhodne tvrdí šéfstvo jednotlivých horských oblastí. Vlado Vítek, ktorého ľudia zabezpečujú Veľkú Fatru, len pri poslednom pátraní po dvoch turistoch musel z vlastného vrecka zaplatiť 15-tisíc, aby vôbec mohli zasahovať. Základ záchranného systému, 660 dobrovoľných členov, už tri roky nedostal diéty a nemajú preplatené cestovné. Situácia dospela do takej krajnosti, že žiadajú štát, aby sa jasne vyjadril, či ich vôbec potrebuje. „V opačnom prípade môžu slovenskú Horskú službu, uznávanú v celej Európe, rozpustiť,“ dodáva Gálfy.
Za škandalózny považujú záchranári prístup sekcie športu ministerstva školstva k ich požiadavke na dodatočné prostriedky z rezervy vlády na výstroj a sanitný materiál. „Dozvedel som sa, že sekcia svoj súhlas podmienila vyčlenením 38 miliónov z rezervy vlády na prípravu olympionikov a napokon požiadavku zamietla,“ hovorí Gálfy.
Horskej službe hrozí kolaps. Podľa šéfa slovenských záchranárov všetky horské služby (na Slovensku sú tri) na tento rok dostali z rozpočtu oproti požadovanému optimistickému variantu 28,5 milióna o vyše desať miliónov menej. Rozpočet ich českých kolegov predstavuje v prepočte na naše koruny okolo 80 miliónov.
Horská služba na Slovensku, pôsobiaca na rozlohe 5600 štvorcových kilometrov, má 54 profesionálnych a 663 dobrovoľných členov. Záchranári sa snažia prejsť pod ministerstvo vnútra ako jednotná organizácia a mali by sa stať súčasťou integrovaného záchranného systému.
DANIEL VRAŽDA