Ak si žiak dobre zopakoval a precvičil učivo, určite uspeje, zhodujú sa stredoškolskí učitelia.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Okrem konkrétnych rád pre jednotlivé predmety niektorí učitelia žiakom poradili aj zopár všeobecných rád.
Napríklad riaditeľ Gymnázia na Námestí SNP v Piešťanoch Ivan Luknár si myslí, že najdôležitejšie je nepodliehať strachu. "Ak si dieťa zopakovalo a dobre precvičilo učivo, určite uspeje. Na skúškach sa musí maximálne koncentrovať na výkon, dobre počúvať a dodržiavať pokyny na vypracovanie úloh v teste," hovorí Luknár.
Aby sa žiak vyhol chybám z nervozity a nepozornosti, mal by si najskôr celý test zbežne pozrieť a určiť si plán. Potom si pozorne si prečítať znenie každej úlohy a uvedomiť si, čo sa v nej žiada. Tak sa vyhne chybám z nervozity a nepozornosti.
Zástupkyňa riaditeľky Obchodnej akadémie na Kukučínovej ulici v Trnave Eva Kollárová si myslí, že najčastejšou chybou je, "že teraz, keď zákon umožnil podať prihlášky na dve školy, sa dobrí žiaci veľmi rýchlo vzdajú a idú na slabšiu školu. Radila by som vytrvať".
Na akadémii tohto roku prijali bez prijímačiek 126 žiakov a pre zvyšných 138 detí im ostalo len desať miest. "Ale z tých 126-tich sa príde skutočne zapísať iba okolo 60 percent. Takže nakoniec prijmeme možno 60 z tých, čo boli na prijímačkách," hovorí Kollárová.
Igor Libo, riaditeľ gymnázia v Trstenej upozorňuje na fakt, že deti sa často zdržiavajú s ťažkou úlohou a nestihnú vyriešiť jednoduchšie. "A zo slovenčiny často odovzdávajú práce zbytočne v časovom predstihu, pričom v testoch sú ešte chyby, ktoré by kontrolou určite odstránili. Je to škoda, pretože o prijatí často rozhoduje jeden bod."
(gal)