Pravidlo prvé: už sa neuč
Deň pred skúškou sa už netreba učiť - čo sa žiak nenaučil, už nedoženie, len sa viac strémuje. Deň a večer treba využiť skôr na nabratie síl, teda dobrý oddych a spánok.
Pravidlo druhé: nezabudni na kontrolu
Večer pred skúškou treba skontrolovať, či je na ráno všetko pripravené: pomôcky na skúšku (ceruzka, guma, pravítko, kružidlo a ak to škola dovoľuje, kalkulačka), pohodlné oblečenie a obuv, ktoré neomínajú (nie nové topánky; oblečenie radšej viacvrstvové, aby sa v prípade náhlych horúčav či chladu dala vrstva vyzliecť/obliecť).
Pravidlo tretie: najedz sa
Ráno pred skúškou si treba dať ľahké raňajky, aj keď na ne mnohí nemajú pre stiahnutý žalúdok chuť, a zobrať si so sebou niečo na pitie. Prípadne aj banán na lepšie myslenie.
Pravidlo štvrté: vyraz skôr
Do školy treba vyraziť s dostatočným predstihom, aby vás náhodou nezastihla nepredvídaná zápcha. Vyraziť o hodne skôr by mali najmä tí, ktorí nevedia, kde presne sa škola nachádza, aby jej hľadaním nestrácali zbytočné minúty a nestresovali sa.
Pravidlo piate: zbytočne sa netrémuj
Zbytočná tréma môže pokaziť výsledky aj dobrých žiakov. Rodičia by preto mali deti pred skúškou čo najmenej stresovať vyjadreniami typu: Dúfam, že to nepokazíš! Nech je to čo najlepšie! Vhodnejšie sú slová: Nič sa nedeje, napíš, čo vieš. Budeme ti držať palce, nech to dopadne akokoľvek.
Pravidlo šieste: pozor na začiatok a pravidlá
Maximálnu koncentráciu vyžaduje začiatok testu. Pozorne si treba vypočuť pokyny učiteľa. Ak niečo nie je jasné, prihláste sa a opýtajte sa.
Pravidlo siedme: zadeľ si čas
Psychológovia potvrdzujú, že žiaci pri prijímačkách často zlyhávajú na tom, že nevedia správne odhadnúť čas na riešenie úlohy. Odpovedať vedia, ale príklady vyriešiť nestihnú. Je preto dôležité si uvedomiť, koľko majú na test času - v teste s 20 - 30 úlohami nemôžu žiadnu úlohu riešiť 10 minút!
Pravidlo ôsme: najprv ľahšie, potom ťažšie
Upozorňujú naň všetci učitelia: zbežne si treba prečítať všetky zadania, a začať s úlohami, ktoré vyzerajú ľahké. Po ich dokončení žiak získa pocit uspokojenia a bude si viac veriť. Keď "uviazne", nech sa upokojí a pustí sa do inej úlohy - k zložitejšej sa vráti neskôr.
Pravidlo deviate: čítaj pozorne
Všetky úlohy si treba prečítať až do konca, aj dvakrát. Každá nepozornosť znamená stratu bodov.
Pravidlo desiate: kontroluj a odhaduj
Minútu pred vypršaním času je dobré prejsť si ešte raz celý test a pri každej úlohe, ktorú žiak nevyriešil, nech si aspoň tipne výsledok. Možno to vyjde!
(sr)