Podľa psychológov žiaci na prijímačkách často zlyhávajú aj preto, že nie sú naučení pracovať na limit. Preto im väčšina učiteľov odporúča - najprv sa zamerajte na ľahšie úlohy a potom sa vráťte k ťažším. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Na budúci týždeň sa bude 65 469 deviatakov uchádzať o miesta na stredných školách. Tentoraz sa nemusia príliš obávať, miest je dosť - asi o šesťtisíc viac ako záujemcov.
Kým kedysi museli o prijatie bojovať, dnes to majú jednoduchšie. Niektoré školy, o ktoré je menší záujem, uznávajú aj výsledky prijímacích pohovorov z iných škôl. Na niektorých gymnáziách, napríklad v Novákoch, Prievidzi a Handlovej, žiakom tento rok dokonca prijímačky odpustili.
"Takmer každá z týchto škôl má viac ako stopercentný záujem - ale iba teoreticky. Žiaci si totiž podávali prihlášky na dve stredné školy," hovorí riaditeľka gymnázia v Novákoch Katarína Machová. V decembri, keď sa robil predbežný prieskum záujmu o štúdium vychádzajúci z jednej prihlášky, mali na gymnáziu v Novákoch nadstav asi desať žiakov, v Prievidzi žiaci chýbali a v Handlovej tiež. "Tak sme zistili, že gymnáziá v našom regióne môžu zobrať takmer všetkých, čo majú o štúdium záujem," povedala Nováková.
Napriek tomu si nemyslí, že v budúcnosti budú mať málo žiakov. "Gymnáziá budú naplnené vždy - len sa musíme zmieriť s tým, že prídu aj horší žiaci. Kedysi sme brali deti do priemeru 1,7, teraz sa latka posunula nad 2,0. A pritom sú známky na mnohých zédéeškách aj nadsadzované - aspoň monitory o tom svedčia."
Niečo v rukách už po strednej
Podľa predbežného záujmu žiakov, o ktorom informovali školské výpočtové strediská, bol tento rok prekvapujúco o niečo vyšší záujem o hotelové a obchodné akadémie, ako o štvorročné gymnáziá. Podľa jednej z učiteliek hotelovej akadémie je to preto, "lebo stále nie jasné, či bude vysokoškolské štúdium spoplatnené alebo nie, a tak sú rodičia radšej, ak majú ich deti po skončení strednej školy už nejakú kvalifikáciu, nielen všeobecné vzdelanie".
Konkrétny stav uchádzačov a plánovaných miest na prijatie by vám mali povedať na každej škole.
Nestrašte žiakov, dôležitá je sebadôvera
Skúšok sa podľa učiteľov žiaci nemusia báť. Časť stresov im už odbúral fakt, že si môžu podať prihlášky na dve školy. A druhú časť sa snažia odbúrať učitelia na pohovoroch. "Snažíme sa príjemne vystupovať a žiakov upokojovať. Času majú toľko, že niektorí skončia test aj 20 minút pred lehotou," hovorí slovenčinárka Eva Farkašová z Obchodnej akadémie na Račianskej v Bratislave. "Nemusia sa báť, väčšina žiakov prijímacie pohovory urobí, iba zopár ich nezvládne."
Helena Andreeva, zástupkyňa riaditeľa Gymnázia P. Horova v Michalovciach apeluje na rodičov a učiteľov základných škôl. "Nestrašte deti, nespochybňujte ich vedomosti. So sebadôverou sa veci lepšie riešia."
Žiakom odporúča, aby si napísali ťahák z učiva, ktoré je pre nich ťažké. "Tak sa ho naučia. Pozor! Nesmú ho použiť v škole - to by bola katastrofa."
(sr, gal)