
Jozef Karvaš a Jana Orlická. FOTO SME - JÁN KROÂLÁK
Banskobystrická džezová legenda, trubkár európskeho formátu Jozef Karvaš začal svoju 45. sezónu uznaním. Karvašova fotografia sa objavila v sprievodcovi tohtoročného májového Medzinárodného dixielandového festivalu v Drážďanoch, na ktorom vystúpi aj so svojou žiačkou, džezovou speváčkou a trubkárkou Janou Orlickou. Meno Jozefa Karvaša sa navyše ocitlo v americkej Milléniovej encyklopédii významných svetových osobností American Biographical Institute "za celoživotný prínos v oblasti džezu".
"Je to ocenenie a obrovská pocta," hovorí trubkár, ktorý nemohol do roku 1989 pre politické a kádrové nezrovnalosti opustiť republiku. Medzinárodného uznania sa teda dočkal až ako päťdesiatnik. "Po deväťdesiatom roku bol pre mňa úspechom každý festival," hovorí.
V roku 1995 Karvaš vystupoval spolu s BB Band Dixieland Jazz Band na Competition de la Jazz de New Orleans vo francúzskom Saint Raphael, na džezovom festivale v Kráľovskej záhrade v Budapešti, či v Salgótarjáne na dixielandovom festivale. Podieľal sa na vzniku Medzinárodného dixielandového festivalu v Banskej Bystrici. V roku 1999 sa Karvaš s kapelou ocitol opäť vo finále medzi 14 orchestrami vo francúzskom Saint Raphael. V úspechoch pokračoval aj o rok neskôr, keď hral na 31. ročníku Jazzwoche Burghausen s takými hviezdami ako Clark Terry kvintet, John Pizzarelli trio či Toshiko Akioshi Big Band.
Jozef Karvaš sa s kapelou BB Band Dixieland Jazz Band objavil na profesionálnom svetovom festivale v Drážďanoch už vlani v máji a vystupovali napríklad spolu so špičkovou americkou formáciou New Orleans Babyes Orchestra či Jensen Bandom z Dánska. "Je zriedkavosťou, aby sa na tomto festivale objavovali kapely zo strednej Európy, ešte väčšou zriedkavosťou je žena-trubkárka," konštatuje Karvaš, ktorý pripomína, že v Európe je málo žien, ktoré hrajú džez na trúbke. "Nie je výnimkou, aby inštrumentalistka spievala, ale je absolútna rarita, ak speváčka hrá na dychový nástroj. Trúbka je pre ženy veľmi ťažký nástroj, pretože vyžaduje veľkú fyzickú námahu."
Janu Orlickú pred rokmi uchvátila jedna švédska hráčka na trúbku a trombón. Dnes tvrdí, že učiť sa hrať na trúbku bol jej najťažší boj v živote. "Ani učiteľ mi zo začiatku nedôveroval, ale nikdy to nepovedal. Je pre mňa veľkou cťou, že môžem reprezentovať Slovensko medzi svetovými speváckymi a muzikantskými džezovými hviezdami," hovorí Orlická, najmladšia zahraničná speváčka v doterajšej histórii tridsiatich troch ročníkov drážďanského festivalu.