Maďarský premiér Medgyessy pred sochou slobody v Arade.
FOTO - SZABÓ BARNABÁS/NÉPSZABADSÁG
Rozdielne hodnotenie udalostí a osobností revolúcie z rokov 1848 a 1849 nespôsobuje napätie len v slovensko-maďarských vzťahoch. V nedeľu v rumunskom Arade odhalili obnovený pamätník trinástich generálov maďarskej revolučnej armády, ktorých v tomto meste po porážke povstania v roku 1849 popravili.
Sochu slobody v Arade, vlastne súsošie piatich postáv, v meste postavili v roku 1890. Po tom, čo Sedmohradsko po prvej svetovej vojne pripadlo Rumunsku, sochu v roku 1925 z námestia odstránili a skryli v pivniciach aradskej pevnosti.
Otázka obnovenia pamätníka dlhé roky kalila rumunsko-maďarské vzťahy. Rumunské úrady lavírovali. Ak napríklad obnovenie súsošia sľúbila vláda, postavili sa proti miestne úrady, ak súhlasilo mesto, svoj súhlas pod nejakou zámienkou odvolala vláda. Napokon prevážilo, že súčasná rumunská vláda prežíva vďaka parlamentnej podpore Demokratického zväzu rumunských Maďarov (RMDSZ), pre ktorý sa stalo obnovenie pamätníka jednou zo zásadných požiadaviek.
Sochu nakoniec postavili na pôvodnom mieste, námestie však premenovali na Park rumunsko-maďarského zmierenia. Podstavec sochy museli najskôr otočiť, aby sa hlavná ženská postava symbolizujúca Uhorsko a slobodu pozerala na víťazný oblúk, ktorý bude pamätníkom rumunských hrdinov revolúcie. Oblúk ešte nie je hotový, na námestí ho v nedeľu zastúpila kópia zodpovedajúcej veľkosti.
Na slávnostnom odhalení pamätníka sa pod rumunskými a maďarskými zástavami zúčastnili tisíce ľudí vrátane maďarského premiéra Pétera Medgyessyho, mnohých budapeštianskych politikov a veľvyslanca Európskej únie v Rumunsku. "Je to jeden z najvýznamnejších medzníkov novodobých dejín oboch štátov," povedal v slávnostnom prejave rumunský minister školstva Razvan Theodorescu, ktorý popravených generálov označil za obete tyranie a zdôraznil, že žiadny z nich nebojoval v Sedmohradsku proti Rumunom.
"Tento kraj je naším Alsaskom. Podľa príkladu nemecko-francúzskych vzťahov verím, že aj tu zvíťazí Európa," tvrdil Medgyessy. "Rumunská strana týmto uznáva, že v Sedmohradsku treba zabezpečiť dôstojné miesto aj maďarskej minulosti," vyzdvihol predseda RMDSZ Béla Markó.
Oslavy narušovalo niekoľko desiatok prívržencov krajne nacionalistickej Strany veľkého Rumunska, vykrikujúcich slová ako "Hanba" či "Zrada" a sľubujúcich, že pomník aj tak zvalia.