Nový rakúsky prezident Heinz Fischer prijíma po voľbách gratuláciu svojej súperky Benity Ferrerovej-Waldnerovej. FOTO - ČTK/AP
Dvestotisíc hlasov rozhodlo o budúcom rakúskom prezidentovi. Podľa povolebných analýz nemali posledné slovo nespokojní voliči opozície, ale voliči vládnych strán znechutení vládnou politikou a vlastnou kandidátkou.
Rakúsko zažilo súboj dvoch silných osobností a Rakúšania sa ukázali ako tradiční konzervatívci. Zvolili možno nudného, ale vypočítateľného a skúseného politika - muža. V prezidentskom Hofburgu bude od júla sedieť politický oponent vlády, zástanca rakúskej neutrality a odporca vojny v Iraku, ktorý sľúbil, že do konfliktnej rakúskej politiky vnesie viac pokoja.
Podpora slobodných uškodila
Podľa povolebných analýz poškodila kandidátke vládnych ľudovcov Benite Ferrerovej-Waldnerovej podpora Haiderových slobodných. Tí síce nedali svojim voličom oficiálne odporúčanie, špičky strany však verejne agitovali za šéfku diplomacie. Podľa politológa Petra Ulrama to odradilo mnoho voličov ľudovcov. Hlavne Viedenčania ostali radšej doma. Analýzy odhadujú, že k urnám neprišlo 400-tisíc voličov ľudovcov.
Neobyčajne vysoký je podľa štatistík ministerstva vnútra počet bielych hlasovacích lístkov. Takmer 100-tisíc voličov z radov ľudovcov voliť prišlo, ale odovzdali nevyplnený alebo neplatný lístok. Vyjadrili tak nespokojnosť s kandidátkou svojej strany, mnohí iní so sociálnymi vplyvmi vládnych reforiem.
Fischer mobilizoval lepšie
Fischerovi sa podarilo lepšie zmobilizovať voličov vlastnej strany. Podľa analýzy inštitútu SORA ho volilo 83 percent voličov, ktorí v parlamentných voľbách v roku 2002 volili sociálnych demokratov. Naopak Ferrerová-Waldnerová získala len 69 percent hlasov tých, ktorí v parlamentných voľbách volili ľudovcov.
Aj presuny medzi stranami dopadli lepšie pre sociálneho demokrata, ktorého volilo takmer 280-tisíc voličov ľudovcov. Naopak kandidátku ľudovcov Ferrerovú-Waldnerovú volilo iba 115-tisíc voličov z tábora sociálnych demokratov.
Nerozhodol ani súboj muža a ženy. Podľa inštitútu OGM volilo 51 percent žien Fischera.
Žiadne zemetrasenie
Výsledok prezidentských volieb nespôsobí na politickej scéne žiadne zemetrasenie. Obom politickým táborom umožní zachovať si tvár. Šéf sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer konečne umlčí kritikov, ktorí ho prenasledovali od marcových volieb v Korutánsku, pre vznik prvej koalície sociálnych demokratov so slobodnými na krajinskej úrovni.
Ani kancelár Schüssel sa nemusí báť tvrdej vnútrostraníckej kritiky. Jeho kandidátka prehrala len 200-tisícovým rozdielom, ktorý ho nebude tlačiť ani do zmien vo vláde, ani k zmene vládnej politiky.
Na ťahu sú však ľudovci. Prezidentské voľby sú tretím varovaním od voličov a pred nimi sú voľby do Európskeho parlamentu.