Irak má od včera novú vlajku. Má symbolizovať islam, mier a irackých Kurdov. Budúcnosť ukáže, či sa harmónia z vlajky prenesie aj do skutočného života. Včerajší deň tomu príliš nenasvedčoval: prímerie vo Fallúdži opäť narušili prestrelky, v Bagdade vybuchla budova s chemikáliami, v nedeľu ostreľovali v Iraku kolónu bulharského prezidenta.
Únoscovia z doteraz neznámych Zelených brigád, ktorí zadržiavajú troch Talianov, sa včera pokúsili ovplyvniť politické nálady v Taliansku. Vyzvali jeho obyvateľov, aby do piatich dní usporiadali masové protesty proti talianskej prítomnosti v Iraku. Ak nie, rukojemníci zomrú. Únoscovia tak zodpovednosť za životy spoluobčanov presúvajú z politikov na masy.
Ozval sa aj Zarkáwí z al-Káidy. Priznal zodpovednosť za sobotný samovražedný atentát na ropný terminál v Basre.
Spojenci zatiaľ preskupujú sily. Zmenšuje sa poľský sektor, Španielom sa otvára cesta na návrat domov a Briti avizujú, že do Iraku môžu poslať posily.
Koalícia tiež rieši, čo s novou irackou vládou. Do výberu jej členov sa zapojil aj osobitný veľvyslanec OSN Lachdar Brahími. Hlavne irackým šíitom sa to nepáči, hovoria, že Alžírčan Brahími je sunnit a "arabský nacionalista".
Ukázalo sa, že viac ako rok po páde Saddáma Husajna nenašli Američania v Iraku reálnu politickú alternatívu, a tak sa musia spoliehať na svojich spojencov z radov protihusajnovských bývalých "disidentov" a dokonca členov bývalej vládnucej strany. Podľa pozorovateľov bude takáto vládna zostava slabá a neefektívna.
Do Iraku sa po mesiacoch vrátil prízrak nenájdených zbraní hromadného ničenia. Podľa niektorých zdrojov ich hľadali americkí prieskumníci v Bagdade. Keď vstúpili do podozrivej budovy, vybuchla. Výbuch zachvátil aj americké vojenské autá, zabil dvoch vojakov a zranil niekoľko vojakov a civilistov. Po explózii prišiel na jej miesto dav mladých Iračanov a vykrikoval protiamerické heslá.
Pokojná nebola ani Fallúdža, hoci prímerie oficiálne nikto nezrušil. Od rána sa tam však bojovalo. Podľa svedkov citovaných svetovými agentúrami začali irackí ozbrojenci ostreľovať americké jednotky, ktoré boli v meste na inšpekcii. V prestrelke padlo osem Iračanov, zranilo sa desať amerických vojakov. Plán, že dnes budú v meste spolu patrolovať Američania a irackí policajti je veľmi nereálny.
Američania včera tiež vysvetlili, že zhromažďovanie ich síl okolo Nadžadu neznamená prípravu na novú ofenzívu, chcú len uľahčiť Španielom odchod z mesta.