Luxemburg 26. apríla (TASR) Slovensku už nič nestojí v ceste, aby mohlo oslavovať svoj vstup do Európskej únie. Takto reagoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan na dnešné oznámenie komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena, že všetky nové krajiny sú na členstvo pripravené a netreba voči nim uplatniť žiadne ochranné opatrenia.
Komisár Verheugen informoval, že sa dokončil monitorovací proces pre všetkých desať pristupujúcich krajín a že nie je potrebné zavádzať nejaké ochranné opatrenia. Toto bolo formálne odsúhlasené, takže už nič nestojí v ceste tomu, aby sme mohli 1. mája oslavovať náš vstup do EÚ, povedal Kukan v Luxemburgu na rokovaní šéfov diplomacií EÚ.
Verheugen ministrom dvadsaťpäťky oznámil, že komisia počas sledovania príprav nových členov žiadnu oblasť, v ktorej by bolo treba k 1. máju uplatniť ochranné opatrenia. Pripomenul ale, že tak môže urobiť počas troch rokov po rozšírení a že v prípade vážnych problémov nebude váhať.
Komisár potvrdil, že ešte nedávno Brusel plánoval uplatniť ochranné opatrenia v oblasti bezpečnosti potravín, vďaka obrovskému úsiliu nových členov v uplynulých mesiacoch to však nakoniec nebude nutné.
"Táto oblasť však bude aj po rozšírení vyžadovať pozornosť zo strany komisie," pokračoval komisár s tým, že inšpekčné tímy EK budú priamo na mieste sledovať, ako noví členovia uplatňujú legislatívu EÚ v praxi. Takéto inšpekcie sú úplne bežné a komisia ich robí aj v súčasných krajinách.
Hoci o ochranných opatreniach sa zatiaľ neuvažuje, komisia bude v prípade porušovania podmienok členstva novými krajinami využívať bežné právne nástroje, ktoré má k dispozícii, informoval Verheugen.
V prvom rade ide o tzv. priestupkové konanie, v ktorom po niekoľkých varovaniach môže nasledovať žaloba na Európsky súdny dvor, ak v danej krajine nedôjde k náprave.
V súvislosti s rozšírením dokončuje únia momentálne text politického vyhlásenia, ktoré by malo v utorok sprevádzať podpis protokolu o uplatnení dohody o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom na desať nových krajín.
Spornou ostáva zatiaľ časť vyhlásenia, ktorá hovorí o rešpektovaní ľudských práv a práv menšín. Spor sa týka najmä Lotyšska a Estónska, u ktorých Rusko kritizuje zaobchádzanie s rusky hovoriacou menšinou.
Slovensko podľa ministra Kukana s textom nemá žiadny problém. Kukan nepredpokladá, že by toto vyhlásenie malo negatívne dôsledky na vzťahy SR s Ruskom.