Luxemburg 26. apríla (TASR) Nové krajiny sú pripravené na členstvo v EÚ, ostávajúce problémy sa vyriešia do vstupu a k 1. máju nemusí Európska komisia uplatniť voči žiadnemu z nových členov ochranné opatrenia. Ministrom zahraničných vecí únie to dnes v Luxemburgu oznámil komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Proces sledovania príprav Slovenska a ďalších deviatich vstupujúcich krajín na členstvo v EÚ možno preto podľa Verheugena ukončiť. "Tento proces nám umožnil dospieť k záveru, že k 1. máju nie je potrebné uplatniť ochranné opatrenia," povedal komisár ministrom.
Pripomenul ale, že ochranné opatrenia, ktorá má Brusel k dispozícii v prípade problémov s novými členmi, a ktoré môžu znamenať napríklad zatvorenie prístupu na trh únie pre isté výrobky, môže EÚ využiť v období troch rokov po rozšírení. "Ak sa vyskytne vážny problém, komisia nebude váhať," upozornil Verheugen.
Potvrdil, že ešte nedávno Brusel plánoval uplatniť ochranné opatrenia v oblasti bezpečnosti potravín, vďaka obrovskému úsiliu nových členov v uplynulých mesiacoch to však nakoniec nebude nutné. "Táto oblasť však bude aj po rozšírení vyžadovať pozornosť zo strany komisie," pokračoval komisár s tým, že inšpekčné tímy EK budú priamo na mieste sledovať, ako noví členovia uplatňujú legislatívu EÚ v praxi. Takéto inšpekcie sú úplne bežné a komisia ich robí aj v súčasných krajinách.
Hoci o ochranných opatreniach sa zatiaľ neuvažuje, komisia bude v prípade porušovania podmienok členstva novými krajinami využívať bežné právne nástroje, ktoré má k dispozícii, informoval Verheugen. V prvom rade ide o tzv. priestupkové konanie, v ktorom po niekoľkých varovaniach môže nasledovať žaloba na Európsky súdny dvor, ak v danej krajine nedôjde k náprave.
"Vďaka obrovskému úsiliu nových členov, pomoci súčasných krajín, ako aj monitorovaciemu procesu zo strany EK sa teraz môžeme tešiť, že Európska únia bude dobre fungovať aj po 1. máji," uzavrel Verheugen.
Ministri dnes o pripravenosti nových členov nediskutovali, k Verheugenovým slovám sa vyjadrilo len Holandsko, ktoré komisii poďakovalo za dôsledný monitoring, a Poľsko, ktoré zasa ďakovalo za podporu pri odstraňovaní mnohých problémov.
V sobotu 1. mája sa plnoprávnymi členmi EÚ stanú Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh