Cyprus, EÚ a Turci uložení "na ľad"

"Nič nebude ako dosiaľ, a to musí pochopiť každý," povedal šéf zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana v rozjímaní nad gréckocyperským "nie" zjednoteniu rozdeleného Cypru v predvečer vstupu krajiny do Európskej únie. Autor úvodníka v denníku ...

"Nič nebude ako dosiaľ, a to musí pochopiť každý," povedal šéf zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana v rozjímaní nad gréckocyperským "nie" zjednoteniu rozdeleného Cypru v predvečer vstupu krajiny do Európskej únie. Autor úvodníka v denníku Cyprus Mail vychádzajúcom v angličtine bol menej diplomatický: "Prvého mája sa staneme prvým policajným štátom, ktorý získal plné členstvo v EÚ... dívame sa na štát, ktorý otvorene potláča informácie, používa bezohľadné lži a vnucuje svoje názory občanom."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda o vytvorení federálnej vlády na ostrove, rozdelenom medzi znepriatelené komunity Turkov a Grékov, je podľa slov generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana "najlepšia a najférovejšia šanca pre mier, prosperitu a stabilitu, akú len možno ponúknuť". Žiadna strana nezískava všetko, čo chce, ale obe dostávajú mnoho. V sobotňajšom referende však cyperskí Gréci hlasovali proti. Cyperskí Turci boli za - to im však nepomôže, pretože len vláda na gréckej strane zelenej línie má medzinárodné uznanie. Prvého mája vstúpi tak či tak do únie a cyperskí Turci zostanú žiť v chudobe za ostnatým drôtom a zákopmi. Neznie to rozumne, ale rozumné je v nedávnej cyperskej histórii máločo.

Cyperskí Gréci nikdy plne neakceptovali prítomnosť 18-percentnej po turecky hovoriacej menšiny, preto ústava o rozdelení moci, ktorú tu zanechali Briti v roku 1960, nefungovala. Od roku 1964 žili cyperskí Turci v obliehaných enklávach - a v roku 1974 teroristi z EOKA - tí istí, ktorí viedli gerilovú vojnu proti Britom v 50. rokoch - uskutočnili prevrat s cieľom získať enosis (úniu s Gréckom). Turecko vojensky zasiahlo a výsledkom bojov bolo, že všetci cyperskí Turci ušli na sever, 200-tisíc cyperských Grékov na juh a 37 percent ostrova sa ocitlo v tureckých rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Takto to zostalo tridsať rokov. Grécky juh prosperoval, kým tzv. Turecká republika severného Cypru, uznaná len Tureckom, upadla do izolácie a chudoby. Preto cyperskí Turci dychtia po znovuzjednotení ostrova, vstupe do EÚ a tým slobode pohybu a prosperite - kým cyperskí Gréci, ktorí majú vstup do EÚ tak či tak istý, necítia záväzok.

Tassos Papadopoulos, nový cyperskogrécky prezident, je najtvrdším nacionalistom. V 50. rokoch bol vedúcim členom EOKA, v 60. rokoch druhým veliteľom organizácie Akrotiras, ktorej cieľom bolo zbaviť ostrov miestnych Turkov. V uplakanom prejave 7. apríla varoval, že tureckej vláde neslobodno nikdy veriť a vyzval Grékov, aby odmietli dohodu. Predstaviteľov EÚ, ktorí sa snažili dohodu vysvetliť, nepustili do cyperskej televízie. Prejav zabral - 75,8 percenta cyperských Grékov hlasovalo proti dohode. Bývalý cyperský prezident George Vassiliou povedal: "Médiá predkladajú polopravdy a zavádzajúce interpretácie... vládne nacionalistická hystéria, ale keď sa ľudia spamätajú, príde bolestivé účtovanie."

SkryťVypnúť reklamu

Príde, ale nielen pre cyperských Grékov, ktorí prídu o dve miliardy dolárov sľubovanej pomoci a možno nikdy neuvidia svoju krajinu opäť v celku. Cyperskí Turci budú tratiť tiež, aj keby sa im Európa snažila pomôcť a aj keby niektoré krajiny odštiepeneckú republiku uznali. Stratí predovšetkým Turecko a Európa: cyperskogrécka vláda ako člen EÚ veľmi pravdepodobne použije veto, aby zabránila Turecku začať sľubované budúcoročné rokovania o vstupe.

Európa sa teda napokon predvedie ako antimoslimská a statočná snaha tureckého premiéra Erdogana premeniť krajinu na demokraciu plne európskeho typu, hodnú členstva v EÚ, bude potrestaná sklamanými tureckými voličmi.

Ak má EÚ nejakú guráž, odpovie na hlasovanie cyperských Grékov "proti" odložením vstupu Cypru do únie dovtedy, kým si svoju odpoveď nerozmyslia.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: GWYNNE DYER(Autor je historikom a publicistom, žije v Londýne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu